Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ks. Tomasz Jelonek

Biblia w kuturze świata

ISBN: 978-83-60703-20-5

wyd.: Salwator 2007
KSIĘGA BOŻA, KTÓRA NIE SPADŁA Z NIEBA

Ogólnie mówiąc, kultura człowieka dotyczy wprawdzie tego, co materialne, co człowiek przetwarza, produkuje, lecz przede wszystkim dotyczy ludzkiego ducha. Człowiek tworzy kulturę duchową, tworzy dzieła artystyczne, uczy się przekazywać swoje myśli, a kiedyś dokonał wielkiego wynalazku, jakim jest pismo, które służy do przechowania i przekazania jego myśli. Jeżeli w świecie zwierzęcym obserwujemy pewne analogie do ludzkiej mowy, to nigdzie w nim nie znajdziemy niczego, co można by porównać z wynalezionym przez człowieka pismem. Dzięki pismu człowiek zapisuje swoją historię, odnotowuje swoje osiągnięcia, swoje wzloty i upadki.

Pismem i jego dziejami wypada nam się zająć szczególnie, gdyż nasze rozważania dotyczą Biblii, a Biblia to Pismo nazwane świętym ze względu na jego powiązanie z Bogiem, ale sporządzone ręką człowieka, licznymi rękami wielu ludzi, którzy pisali zgodnie z posiadanymi umiejętnościami, według przyjętych przez siebie form znaków pisarskich i w zależności od materiałów, jakimi dysponowali. Biblia to pismo, w którym słowo Boże przemówiło do ludzi poprzez ludzką szatę literacką, poprzez to, co ludzie napisali swoim pismem. To pismo — można powiedzieć — opracowywali oni w długiej historii jego rozwoju, aby mogło zapisać Boże objawienie. Tu człowiek stał się współpracownikiem Boga, wszyscy, którzy przyczyniali się do rozwoju pisma, w jakiś sposób — najczęściej nieświadomy — przygotowywali Bogu narzędzie do wyrażenia Jego słowa. Bóg natomiast w swojej łaskawości przyjął ten ludzki wysiłek, uszanował go i pozwolił mu służyć wielkiej sprawie zapisania Jego słowa.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kultura Biblia Pismo Święte Stary Testament Nowy Testament inspiracja oddziaływanie wpływ
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W