Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Hansjakob Stehle

BLISKOŚĆ I DYSTANS

Człowiekiem mądrym i znającym miarz wiekiem. Był taki już wtedy, gdy Go poznałem, a miało to miejsce dobre czterdzieści lat temu. Był, krótko mówiąc, polskim patriotą: odporny na wirus nacjonalizmu, wierny katolik, zawsze w służbie idei wolności - nie tylko w państwie, także w Kościele.

Pamiętam, jak długo bolał nad faktem, że duch reform soborowych z takimi trudnościami i tak powoli przenikał w życie polskiego Kościoła - i to nie tylko dlatego, że Kościół ten musiał stawiać opór komunistom. "Niestety, racjonalna droga do wiary nie jest u nas zbyt rozwinięta - powiedział mi kiedyś. - Historia naszego Kościoła nie odnotowuje wielkich teologów, ani choćby nawet heretyków".

Wielka więc i pełna oczekiwań była więc Jego radość, kiedy biskup Karol Wojtyła został Pontifex Maximus - gdyż to Wojtyłę właśnie Turowicz od dawna cenił i szanował jako duchowego, filozoficznego i kościelnego budowniczego mostów. "Jerzy jest Przyjaciel papieża z zawodu" - napisał w swoim "Abecadle" Stefan Kisielewski, który w "Tygodniku Powszechnym" znalazł dla siebie przestrzeń wolności - tak samo, jak kiedyś, dawno, młody poeta nazwiskiem Wojtyła.

Bywało, owszem, że Turowicz nie wydrukował jakiegoś wiersza księdza-poety, wyjaśniając potem szczerze i po przyjacielsku, co mu się nie podoba. Tak samo szczerze i po przyjacielsku poruszał różne sprawy wiele lat później, w Watykanie, gdy wolno mu było spożyć obiad w towarzystwie papieskiego przyjaciela. Co prawda, takie spotkania coraz rzadziej odbywały się w cztery oczy. Dystans pomiędzy Rzymem a Polską, Krakowem a Watykanem, powiększył się w ostatnim dziesięcioleciu - mimo, a może właśnie z powodu tej większej bliskości od czasów politycznego przełomu. A więc: po "żelaznej kurtynie" - kurtyna purpurowa? Nie, Jerzy Turowicz odrzucał wszelkie radykalizujące wyjaśnienia i interpretacje. Tak jak nie cierpiał na ambicje polityczne, tak samo w niewielkim tylko stopniu umiał i chciał oddać się melancholii.

Hansjakob Stehle

(Historyk i dziennikarz, watykanista; pod koniec lat 50. jeden z pierwszych korespondentów prasy niemieckiej w PRL)---
Copyright © by Tygodnik Powszechny

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć kultura praca papież Jan Paweł II Tygodnik Powszechny wspomnienie Karol Wojtyła Jerzy Turowicz gazeta redakcja epitafium Hansjakob Stehle
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W