Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Z okazji 80. urodzin Siostry Małgorzaty Borkowskiej pragniemy przypomnieć jej teksty i serdecznie jej podziękować

Wydawnictwo Tyniec

80. urodziny Siostry Małgorzaty Borkowskiej

80. urodziny Siostry Małgorzaty Borkowskiej - foto
Autor/źródło: Tyniec

10 listopada 2019 r. swoje 80. urodziny przeżywa Siostra Małgorzata Borkowska, autorka głośnej publikacji „Oślica Balaama. Apel do duchownych panów”.


Siostra Małgorzata Borkowska OSB urodziła się w 1939 r. Studiowała polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1964 jest benedyktynką w Żarnowcu. Autorka wielu prac historycznych, m.in. „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII i XVIII wieku”, „Czarna owca”, „Sześć prawd wiary oraz ich skutki”, „Ryk Oślicy”, „Twarze Ojców Pustyni”, tłumaczka m.in. ojców monastycznych, felietonistka.

Prof. dr hab. Henryk Gapski podczas laudacji wygłoszonej z okazji nadania doktoratu honoris causa Siostrze Małgorzacie Annie Borkowskiej (26 maja 2011 r.), powiedział: „Pisarstwo Siostry Małgorzaty w całej jego różnorodności od „poważnych” prac naukowych poczynając, przez eseistykę, felieton do beletrystyki, łącznie z przekładami z języków obcych — jak zgodnie zauważają także obaj recenzenci Jej dorobku — ma urok i siłę, reprezentuje wysokiej klasy literaturę; podobnie jak Siostra Anakonda z Torunia i jej lubelska przyjaciółka pani profesor Leokadia Małunowiczówna, zalicza się Ona do „osób łatwych do pióra”. Borkowska to przypadek szczególnie ostry i wyrazisty, jest wyjątkowym przykładem przymierza kultury literackiej i miłości do przeszłości. Wartości, które ceni każą Jej odrzucać upiększenia, nabożne schematy, wszystkie „święte banialuki”; jest zakorzeniona w tradycji i szuka tradycji podawanej „z ręki do ręki”, szuka sposobu wyrażania i przeżywania świata... szuka wreszcie samej siebie.”

W tym roku pragniemy podziękować siostrze Małgorzacie za trud włożony w przemianę myślenia przynajmniej niektórych duchownych panów. Dzięki Jej publikacjom, zarówno w wersji drukowanej, jak również w formie konferencji audio, wiele tematów zostało poruszonych. Pozytywna reakcja czytelników świadczy tylko o tym, że treści, które dotąd może nie były wystarczająco popularne, mogły trafić do szerszego kręgu odbiorców, dzięki formie, jaką zaprezentowała s. Małgorzata.Na stronie „Siostro Małgorzato DZIĘKUJEMY” można złożyć życzenia Jubilatce oraz wysłuchać wypowiedzi osób duchownych i świeckich, które przesyłają swoje DZIĘKUJĘ dla s. Małgorzaty.


Z okazji urodzin przypominamy wybrane teksty s. Małgorzaty na naszych stronach:

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: zakonnica benedyktynki Żarnowiec benedyktynka Małgorzata Borkowska Oślica Balaama
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W