Śp. Bp Zbigniew Józef Kraszewski

Biogram bpa Zbigniewa Kraszewskiego (1922-2004)

4 kwietnia 2004 zmarł w Warszawie emerytowany biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Zbigniew Józef Kraszewski.

Urodził się 12 lutego 1922 r. w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Studia filozoficzno-teologiczne rozpoczął w tajnym seminarium duchownym w Warszawie. Od 1945 r. kontynuował je na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 12 marca 1949 r. w Warszawie. Był wikarym w Lesznie, Piastowie i w parafii św. Wawrzyńca w Warszawie. W 1954 r. uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej na UW. Od 1956 r. wykładał w seminarium duchownym w Warszawie, w r. 1970 został jego rektorem. 17 listopada 1970 r. Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym arcybiskupa Gniezna i Warszawy (tyt. Horreomargo). Sakrę biskupią przyjął 8 grudnia tego samego roku. Był wikaruszem generalnym archidiecezji warszawskiej (1970-1992), a po reorganizacji struktur kościelnych w Polsce biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym diecezji warszawsko-praskiej (1992-1997). W Episkopacie pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Maryjnej oraz Komisji Duszpasterstwa Akademickiego. 6 grudnia 1997 r. Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z urzędu.

W telegramie kondolencyjnym przesłanym na ręce bpa Kazimierza Romaniuka Ojciec Święty napisał m.in.:

«Po 55 latach pracy kapłańskiej i 34 latach biskupiej, odchodzi do domu Ojca wierny uczeń Chrystusa, duszpasterz polskich kombatantów. Zawsze szczerze oddany Bogu i ludziom: uczestnik Powstania Warszawskiego, kapelan Armii Krajowej, profesor i wychowawca Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. W swoim kapłaństwie bardzo związany ze sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim Prymasem Tysiąclecia, z rąk którego przyjął zarówno święcenia kapłańskie, jak i sakrę biskupią.

Przez wszystkie lata pełnił posługę z poświęceniem, dochowując wierności Chrystusowi i Ewangelii. Dał się poznać jako gorliwy Pasterz: proboszcz i wychowawca młodzieży, wikariusz generalny. Konferencja Episkopatu Polski powierzała Mu odpowiedzialne zadania w Komisji Maryjnej oraz Komisji Duszpasterstwa Akademickiego.

Przez wszystkie lata pozostał wierny swemu biskupiemu zawołaniu 'Maryja zwycięża'. Zawiera się w nim osobiste zawierzenie śp. Biskupa Józefa Matce Bożego Syna oraz Jego staranie o zachowanie depozytu wiary, troska o los człowieka, jego dobro i sprawiedliwość. Niech więc Bolesna Matka, stojąca pod Krzyżem Zbawiciela wyjedna Mu swoim wstawiennictwem, aby Miłosierny Bóg przyjął Go do swej chwały i obdarzył wiecznym pokojem».

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama