reklama

Świętość nie jest nudna

Świętość nie jest dla wybranych. Jednak człowiek jest wolny i to on decyduje, czy chce być świętym, czy nie

Recenzja książki Grzegorza Polaka, „Księga Świętych”, Wydawnictwo M.

„I wcale święte nie znaczy nudne” – śpiewa chór TGD. O, tak! Świętość nie jest nudna. Kiedy zajrzymy do „Księgi Świętych” Grzegorza Polaka, odkryjemy, jak bardzo urozmaicone życie mieli Ci, których Kościół dziś czci jako ludzi błogosławionych i świętych. Są tak różni, a jednak łączy ich jedno: są, jak to ujął autor książki, „mistrzami świata w miłości”! Kiedy chodzili po tym świecie, pozwolili się trenować Najlepszemu Trenerowi, czyli Temu, który jest Miłością. I dzięki temu osiągnęli mistrzostwo i nagrodę: niebo. Zostali „zatopieni w Miłości”.

Nie, świętość nie jest nudna. Świętość jest atrakcyjna. Święci inspirują. Są wzorem w walce z wadami i słabościami. Czasem uderza nas ich heroizm, innym razem „święta bezczelność”, a czasem po prostu ich pokora i służba w Duchu miłości. Historie ich życia niejednokrotnie nas umacniają na naszej drodze do świętości, czyli osiągania owego „mistrzostwa”. Są tymi, którzy „w dobrych zawodach wystąpili, bieg ukończyli i wiary dochowali”. Patrzymy na nich i myślimy: „udało im się”. Jednak zanim im się udało zostać „mistrzami” i zdobyć niebo, przeszli swoje trasy służby, przepłynęli oceany miłosierdzia, toczyli walki na „duchowym ringu”, a podczas treningów na modlitwie nie obywało się bez „otartych kolan”.

Do osiągnięcia tego „mistrzostwa świata w miłości” wezwany jest każdy. Świętość nie jest dla wybranych. Jednak człowiek jest wolny i to on decyduje, czy chce być świętym, czy nie. Ma do wyboru dwie decyzje: „wybieram świętość”, „nie wybieram świętości”. Wybrać świętość, to właśnie wybrać drogę miłości i tą drogą wiernie iść przez życie. I choć niekiedy człowiek może nucić słowa piosenki : „ciągle zaczynam od nowa, choć czasem w drodze upadam”, to dalsza jej część opisuje niejednego świętego z tej książki: „wciąż jednak słyszę te słowa – kochać to znaczy powstawać”. Powstawać, by każdego dnia starać się być lepszym człowiekiem. Lepszym od tego, którym się było wczoraj. Święci i błogosławieni przez Kościół są dla nas wzorem, że tak się da! Da się żyć pięknie, kochając Boga i ludzi.

„Księga Świętych” jest bardzo pięknie wydana. Zawiera wspaniałe fotografie. Ubogacona jest tekstami modlitw i wieloma ciekawostkami. Bardzo ładna, twarda oprawa „cieszy oko”. Zapewne znany już jest wielu osobom pewien cytat krążący w „otchłani” Internetu: „Człowiek jest jak książka. Większość ludzi widzi tylko okładkę. Mniejszość czyta wstęp. Wielu wierzy tylko krytykom. Nieliczni poznają treść”. „Księga Świętych”, choć wspaniale oprawiona, zawiera jeszcze piękniejszą treść, bo opisuje życie tych, którzy są piękni Bożym Pięknem. Warto poznać „treść życia” świętych, aby nie pozostać tylko na „ich okładce”.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama