Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Znajdź mnie!

Cezary Kramp

Wyjechałeś na wakacje i nie masz pojęcia, gdzie znajduje się najbliższa restauracja? Włącz telefon, a operator sam odszuka odpowiedni lokal, a gdy się zgubisz, pokaże, gdzie jesteś.

Do niedawna ustalenie swojego położenia na trasie umożliwiały jedynie urządzenia typu GPS. Ich współpraca z mapą pozwala np. kierowcy na stwierdzenie, w którą ulicę ma skręcić, aby dojechać do wyznaczonego celu. Teraz wystarczy telefon GSM i operator udostępniający odpowiednią usługę. Co prawda takie pozycjonowanie nie będzie równie dokładne, ale też nie zawsze musisz ustalić własną lokalizację z dokładnością do kilku metrów.

Jak to działa?

Dokładność w ustalaniu pozycji Twojego telefonu zależy od tego, czy znajdujesz się w obrębie jednego, dwóch czy trzech BTS-ów. Jeżeli jesteś daleko od wielkich miast, prawdopodobnie znajdziesz się w obrębie tylko jednej stacji nadawczej, co spowoduje, że błąd w ustalaniu Twojej lokalizacji może sięgnąć nawet kilku kilometrów, ponieważ możliwe jest ustalenie tylko tego, w jakiej odległości od nadajnika przebywasz. Nie wiadomo już jednak, czy jesteś po jego północnej, południowej, czy zachodniej stronie. Gdy z kolei znajdujesz się w mieście, aplikacja uruchomiona na serwerze u operatora sprawdzi, w obrębie których BTS-ów się znajdujesz i w jakiej odległości jesteś od każdego z nich. Na podstawie tego ustali Twoją pozycję z dokładnością do kilkudziesięciu metrów (przy trzech nadajnikach).

W pierwszej połowie bieżącego roku polscy operatorzy uruchomili specjalny zestaw usług opartych na automatycznej lokalizacji. W każdej sieci dostęp do nich oraz ich funkcjonalności różni się trochę. Zawsze się jednak dowiesz, gdzie znajduje się najbliższy bankomat, restauracja czy stacja benzynowa. Kiedy jesteś w obcym mieście, usługa ta może okazać się bezcenna.

Era GSM

W Erze lokalizacja użytkownika telefonu odbywa się po połączeniu ze stroną WAP (nie ma możliwości korzystania z tej usługi przez SMS-y). Tam też wybierzesz typ lokalu, którego szukasz, a w odpowiedzi uzyskasz listę np. hoteli, posortowanych według odległości od Ciebie, zaczynając od najbliższego. Usługa lokalizacji jest płatna i oprócz kosztu wynikającego z korzystania z WAP-u za każde automatyczne ustalenie swojej pozycji zapłacisz 1,22 zł. Interesująco wygląda wynik wyszukiwania hoteli. Gdy wybierzesz odpowiedni obiekt, dowiesz się szczegółów, takich jak cena pokoju, czy numer telefonu recepcji.

Plus GSM

Plus wprowadził nową kartę SIM - Plus Mega 2, dzięki której można automatycznie zlokalizować swoje położenie. Do tej pory za pomocą SMS-ów mogłeś jedynie spytać o najbliższy bankomat, ale dopiero po ręcznym wpisaniu, gdzie się znajdujesz.

Po włożeniu Plus Mega 2 do telefonu w menu dodana zostanie nowa pozycja. Po przejściu do niej otrzymasz listę zapytań, które możesz wysłać do serwera - np. o najbliższą restaurację czy księgarnię. Dzięki temu bez redagowania SMS-u czy wchodzenia do WAP-u w szybki i prosty sposób otrzymasz odpowiedź (w postaci wiadomości tekstowej) na zadane zapytanie.

Ciekawą funkcją jest możliwość odszukania najbliższego kina, w którym grany jest podany przez Ciebie film. I tak stojąc w centrum miasta dowiesz się, gdzie i o której grają drugą część Gwiezdnych Wojen oraz jaka odległość dzieli Cię do kina. Teraz już tylko krok do możliwości rezerwacji biletu, którą zapewne już wkrótce kina wraz z operatorem udostępnią. Opłata za pojedyncze zapytanie wynosi 91 gr. Kartę SIM Plus Mega 2 otrzymują nowi abonenci, a dotychczasowi mogą wymienić starszą, płacąc 61 zł.

Idea

Naszym zdaniem, Idea zaproponowała swoim abonentom najciekawsze i najpełniejsze rozwiązanie spośród polskich operatorów. Dostęp do usługi możliwy jest zarówno przez SMS, jaki i WAP, w obu przypadkach po uprzednim zarejestrowaniu poleceniem ZGODA wysłanym pod numer 500 (koszt 2,44 zł).

Po wejściu na witrynę WAP Idea możliwy jest wybór automatycznego lub ręcznego ustalania pozycji. Naturalnie powinieneś wybrać automatyczny. Po chwili system wyświetli spis ulic, na których możesz się znajdować. Jeżeli wiesz, na której ulicy jesteś, wybierz ją. Z racji niedokładności systemu on sam nie może precyzyjnie tego ustalić. Jeśli nie wiesz, gdzie się znalazłeś, wybierz pierwszą pozycję z listy, najwyżej pomylisz się o jedną przecznicę. Teraz należy podać, czego poszukujesz: hotelu, baru, a może nocnego sklepu. Po krótkiej chwili otrzymasz listę punktów wraz z adresami i szacowanymi odległościami od Ciebie. Zaznaczenie konkretnego obiektu spowoduje wyświetlenie krótkiej informacji o nim. Jeśli nie wiesz, jak trafić, system wyświetli mapę z zaznaczoną drogą od miejsca, w którym się znajdujesz, do punktu docelowego. Teraz nie powinieneś mieć żadnych problemów z trafieniem.

Gdy zgubisz się zupełnie, z pomocą przyjdzie funkcja Pokaż gdzie jestem, która na mapie wyświetlonej na ekranie telefonu zaznaczy miejsce, w którym się znajdujesz. Ponieważ mapę można przesuwać, czasami zastąpi nawet atlas samochodowy. Szczególnie podczas wakacji powinna się przydać funkcja Jak dotrzeć do... Po podaniu nazwy ulicy, do której chcesz dotrzeć, właściwa droga zostanie zaznaczona na mapie wyświetlanej na stronie WAP. Ostatnią funkcją jest precyzowanie odległości od miejsca, w którym się znajdujesz, do wybranej miejscowości.

Wyświetlona mapka nie jest najwyższej jakości (z powodu niezbyt dużej rozdzielczości wyświetlacza), ale i tak bardzo pomaga w podróży. Korzystając z usług lokalizacyjnych przez WAP warto mieć telefon z GPRS-em, gdyż "zabawa w lokalizację" stanie się wtedy dużo tańsza w porównaniu z SMS-ami czy tradycyjnym łączeniem z WAP-em.

GPS + GSM
Dla osób, którym nie wystarcza mała dokładność namierzania poprzez sieć GSM, firma Garmin przygotowała telefon komórkowy NavTalk, obsługujący także GPS. Aparat wyposażono w duży ekran, na którym może zostać wyświetlona Twoja pozycja na wgranej do pamięci mapie. Aktualne położenie aparat może także wysłać SMS-em, co w połączeniu z usługą znajdowania najbliższych obiektów wydaje się rozwiązaniem idealnym. Telefon jest przede wszystkim GPS-em, a mimo to jego rozmiary nieznacznie tylko odbiegają od standardowych komórek. Garmin NavTalk dostępny będzie także w Polsce, jednak nie wcześniej niż we wrześniu.
Więcej informacji: www.garmin.pl


opr. mg/mg

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: internet film telewizja kino komputery Procesor Intel Html Php Cgi Webmaster DVD wideo audio vhs wedesign FTP poczta elektroniczna MI Explorer SMS
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W