Spotkanie z rodzicami

Jak rodzice powinni pomóc w przygotowaniach do I Komunii świętej

Spotkanie z rodzicami

Spotkania z rodzicami są częste i trzeba z nich korzystać, ponieważ stanowią one harmonijną całość przygotowań do pierwszej Komunii świętej. Zarówno dla dziecka, jak i dla samych rodziców ważne jest, aby od początku wspierali oni to wspaniale święto. W trakcie przygotowań pierwsza Komunia święta powinna znajdować się na ważnym miejscu w życiu codziennym, nawet jeśli spotkania informacyjne zbiegają się przypadkiem z wywiadówkami szkolnymi. Przyniosą one dużo dobrego, nawet jeśli — albo zwłaszcza jeśli — macie ewentualne pytania lub dręczy was jakaś wątpliwość. Nie byłoby w porządku, gdyby ktoś po świętach wielkanocnych żałował straconego do tej pory czasu i myślał: „Przecież można było tyle zrobić wcześniej..."

W trakcie przygotowań trzeba zasygnalizować dziecku waszą szczególną gotowość do rozmów i zainteresowanie wszystkim, co i dotyczy pierwszej Komunii świętej.

Pozwólcie na to, aby rozmowy te były głębsze niż zwykle. Nie wolno bać się wyznania: „Niestety, tego nie wiem". Wasze dziecko z radością przyjmie waszą pomoc jako sojuszniczkę w poszukiwaniach na drodze do pierwszej Komunii świętej.

Wspólnie się dziwić i tworzyć

Wasze dziecko będzie się wprost rozkoszować świadomością, że rodzice są towarzyszami jego wędrówki. W teologii — nauce zajmującej się wiarą, wiele rzeczy traktowanych jest dziś zupełnie inaczej niż dwadzieścia pięć lat temu. Zdziwicie się niekiedy tą wiedzą. Świadomość waszej obecności wyjdzie waszemu dziecku na dobre. Tam, gdzie zwykle mu towarzyszycie, nie zawsze ma ono okazję doświadczyć waszego zaskoczenia: w zadaniach z matematyki nikogo nie wprawia w zdumienie fakt, że 56 podzielone przez 8 wciąż jeszcze daje 7. Istotne jest, aby rozmawiać o tym, czego wasze dziecko uczy się teraz na lekcjach religii. Wspólne zdziwienie i element refleksji może być cennym doświadczeniem dla waszego dziecka,

Tego, co przyniesie czas wspólnych przygotowań z waszym dzieckiem i z innymi rodzinami, nie można jeszcze przewidzieć po pierwszym spotkaniu. Każdy będzie je przeżywać na swój sposób. Ważną rolę odgrywa przy tym intensywność kontaktów z parafią.

Osoby biorące udział w przygotowaniach do tego święta oraz rodzice muszą się najpierw „dotrzeć", co jest w takich przypadkach zupełnie normalne. Jak wynika z doświadczenia rodziców dzieci pierwszokomunijnych, wielu ich poprzedników pomimo początkowej rezerwy traktowało intensywne formy przygotowań (jak na przykład wspólnie spędzone weekendy) jako szczególnie owocne zarówno dla nich samych, jak i dla całej wspólnoty parafialnej.

Coraz częściej spotkać się można z ofertą wspólnego spędzenia weekendu (jeden lub dwa w trakcie całych przygotowań). Jeśli nie zetknęliście się z czymś takim, dlaczego by nie wysunąć propozycji i zapoczątkować czegoś w tym rodzaju? Wolno wam — i powinniście to robić w interesie własnym i w interesie waszego dziecka. Trzeba mieć własny udział w przygotowaniach do pierwszej Komunii świętej.

Komu powierzacie wasze dziecko?

Ksiądz, kleryk, katecheta czy katechetka wyjaśnili wam już, na co trzeba się przygotować. W większości przypadków na pierwszych spotkaniach obecne są wszystkie najważniejsze osoby, które towarzyszyć będą waszym dzieciom w trakcie przygotowań do pierwszej Komunii świętej.

Nie obawiajcie się. Wszyscy będą wam pomagać: katecheci, księża, rodzice. Nie brak też parafian, którzy chętnie pomogą prowadzić dzieci do Boga, Jego Kościoła, do święta pierwszej Komunii, ponieważ albo sami doświadczyli tego u boku swoich pociech, albo też po prostu angażują się w pracę z najmłodszymi.

Treść lekcji religii i sposób jej przekazywania nie są określone wyłącznie przez katechetów. Przygotowania do pierwszej Komunii świętej są przykładem tego, co w Kościele przynosi owoce, jeśli jest właściwie praktykowane — współpracy wielu ludzi. W tym przypadku obejmuje ona księży, katechetów i współpracowników parafii (organista, schola). To oni znają istotny motyw przygotowań i określają ich treść oraz sposób przeprowadzenia. Wasze dzieci zbierają na ten temat wszystkie wiadomości, np. w specjalnie w tym celu założonej „teczce komunijnej", która na każdej katechezie, Mszy św., spotkaniu uzupełniana jest nową kartką z tekstem pieśni, nowymi przemyśleniami i doświadczeniami.

Czego uczy się wasze dziecko?

Zarysy tego, czego uczy się wasze dziecko, ustalone zostały już dawno temu i obowiązują niezależnie od czasów i regionu. Leży to w naturze tego święta. Chodzi tutaj o:

  • Boga
  • Biblię
  • Jezusa:
    • Jego życie
    • śmierć na krzyżu
    • zmartwychwstanie
    • ostatnią wieczerzę

  • Kościół
  • spowiedź jako pojednanie z Bogiem.

opr. MK/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama