Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Oświadczenie Prezydium KEP w sprawie przyjętego Traktatu Konstytucyjnego

20.06.2004Mimo przekonania wielkiej części mieszkańców Europy, której wyrazem były wielokrotne apele Ojca Świętego, Episkopatów krajowych — w tym polskiego - a także wbrew stanowisku autorytetów innych Kościołów chrześcijańskich, przyjęty wczoraj przez szczyt w Brukseli tekst Traktatu Konstytucyjnego dla Europy nie zawiera żadnego odniesienia do chrześcijańskich korzeni naszego Kontynentu.

Przyjmujemy ten fakt z oburzeniem, jako zafałszowanie prawdy historycznej i świadome marginalizowanie chrześcijaństwa, które przez wieki było, i jest nadal, religią zdecydowanej części Europejczyków.

Ideologiczny laicyzm, jaki dał znać o sobie w stanowisku niektórych rządów europejskich, budzi nasz zdecydowany sprzeciw i niepokój o przyszłe losy Europy. Nie można bowiem budować wspólnego europejskiego domu na fałszowaniu dziejów Starego Kontynentu i narzucaniu laickiej wizji całej Europie.

W związku z zaistniałą sytuacją wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli do refleksji nad przyszłością Europy, budowanej z pominięciem podstawowych wartości.

+Abp Józef Michalik
przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

+Abp Stanisław Gądecki
zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

+Bp Piotr Libera
sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 19 czerwca 2004 r.

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Europa dziedzictwo kulturowe laicyzm Bruksela laicyzacja wartości chrześcijańskie konstytucja europejska preambuła Traktat Konstytucyjny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W