Przemówienie podczas Synodu Biskupów 14.10.2008
«Drodzy młodzi, zachęcam was, abyście dobrze poznawali Biblię, trzymali ją w zasięgu ręki, aby była dla was niczym kompas wskazujący drogę, którą należy iść». Taką konkretną wskazówkę zawiera Orędzie Benedykta XVI na Światowy Dzień Młodzieży 2006 r. Papież jest przekonany, że spotkanie ze Świętą Księgą pozwala młodej wierze znaleźć odpowiednie ukierunkowanie (kompas), ważne jest jednak, by spotkanie z Biblią stało się spotkaniem z Chrystusem.
Biblia jako taka nie wzbudza szczególnego zainteresowania wśród młodzieży, zwłaszcza dorastającej. Obserwuje się zasadniczą obojętność względem wiary przekazywanej za pośrednictwem Pisma Świętego, w odróżnieniu od świadectw osób wierzących; obojętności tej towarzyszy wysoki stopień nieznajomości Biblii i jej wartości dla życia. Wśród osób, które praktycznie nie mają żadnej styczności z Biblią (a jest ich we Włoszech blisko 80%), największą liczbę stanowi dorastająca młodzież, pomiędzy 14 i 19 rokiem życia. Tylko 13% utrzymuje, że «jeśli ktoś wierzy w Boga, powinien czytać i rozważać Biblię lub inne teksty religijne», a 7% praktykuje «modlitwę w formie czytania i rozważania Biblii lub innych tekstów religijnych» (por. Aa.Vv., La religiosità in Italia, Mondadori, Milano 1995).
Mimo to wielu młodych ludzi wykazuje zaskakującą otwartość na Biblię, dzięki dorosłym, którzy są ich cierpliwymi wychowawcami, a jednocześnie wiarygodnymi świadkami największej postaci w dziejach, czyli Jezusa; innymi słowy, za sprawą ludzi, którzy głoszą Słowo Boże i zgodnie z nim żyją. Jeśli dorosłemu, który jest wychowawcą i przyjacielem, uda się otworzyć serce młodego człowieka, Pismo Święte stanie się darem.
W przemówieniu wygłoszonym 6 kwietnia 2006 r. na placu św. Piotra Benedykt XVI stwierdził: «Uważam, że powinniśmy nauczyć się tych trzech rzeczy: czytania w osobistej rozmowie z Panem; czytania w towarzystwie mistrzów, którzy mają doświadczenie wiary, którzy wniknęli w Pismo Święte; czytania w wielkiej wspólnocie Kościoła, w którego liturgii te wydarzenia stają się wciąż na nowo obecne, podczas której Pan rozmawia z nami w danej chwili, tak że stopniowo coraz bardziej zagłębiamy się w Pismo Święte, w którym Bóg rzeczywiście przemawia do nas dzisiaj».
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (12/2008) and Polish Bishops Conference