Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Odezwa Metropolity Katowickiego przed wyborami samorządowymi w listopadzie 2006 roku 

Wybory samorządowe są często ważniejsze niż parlamentarne, bo od nich zależy funkcjonowanie naszych lokalnych wspólnot. Kto nie uczestniczy w wyborach, manifestuje brak poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za dobro swojego regionu, miasta, powiatu i gminy.

Nie można się dziwić niechęci społeczeństwa wobec spraw politycznych, ponieważ obecna sytuacja polityczna jest trudna. Mimo to zachęcam do udziału w wyborach samorządowych. Oddanie głosu 12 listopada będzie wyrazem osobistej odpowiedzialności za dalsze losy Ojczyzny i za dobro wspólne.

Proszę też przyszłych samorządowców, by nie przenosili sporów politycznych na poziom samorządu. Tu trzeba być blisko ludzi, ich rzeczywistych problemów, dbać o to, żeby oni wszyscy mieli stworzone możliwości pracy, żeby nie byli zmuszani do emigracji zarobkowej. Trzeba dbać o to, żeby tu były wychowywane i dobrze kształcone ich dzieci. To zaś powinno się robić bez podziałów.

Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Christifideles laici”, mówi, że prawo i obowiązek uczestniczenia w polityce dotyczy wszystkich i każdego. „Kościół (...) nie utożsamia się z żadną partią, wspólnotą polityczną ani z systemem politycznym”, natomiast przypomina zawsze, aby „świeccy zaangażowani w życiu publicznym dawali odważne i czytelne świadectwo wartościom chrześcijańskim”. Zwraca uwagę, że „jednym z ważnych zadań wynikających z procesu integracji europejskiej, jest odważna troska o zachowanie tożsamości katolickiej i narodowej Polaków”.

Przez udział w wyborach mamy wpływ na to, jak nasze małe Ojczyzny będą się rozwijały.

Trzeba działać, a nie tylko narzekać! Wybierać tak, jak prawe sumienie nam dyktuje, troszcząc się o pomyślność gminy, miasta i województwa. Ten obowiązek jest dla chrześcijanina oczywisty i jednoznaczny!

Zgodnie ze wskazaniami społecznej nauki Kościoła wzywam do modlitwy za Ojczyznę, do uczestniczenia w nadchodzących wyborach samorządowych i do oddania głosu na ludzi mądrych i dobrych.

Szczęść Boże!
+ Damian Zimoń
Metropolita Katowicki

Katowice, dnia 8.XI.2006 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: polityka bierność społeczeństwo samorząd wybory samorządowe społeczność lokalna emigracja zarobkowa

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W