Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Źródło: Przewodnik Katolicki

Benedykt XVI

Kochajmy Boga ponad wszystko

7.08.2005Do duchowej jedności z XX Światowym Dniem Młodzieży w Kolonii wezwał Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo. Papież pozdrowił pielgrzymów udających się na Jasną Górę i podziękował Polakom za modlitwy w jego intencji. Zapewnił także o swojej pamięci o ofiarach wczorajszej katastrofy tunezyjskiego samolotu u wybrzeży Palermo w Włoszech. Ojciec Święty pozdrowił też Polaków, szczególnie wszystkich pielgrzymujących na Jasną Górę.

Oto pełny tekst niedzielnego przemówienia Ojca Świętego:

Drodzy Bracia i Siostry,

Tysiące młodych wyrusza w tym czasie lub są w drodze do Kolonii na XX Światowy Dzień Młodzieży, którego hasło brzmi: „Przybyliśmy oddać Mu pokłon" (Mt 2,2). Możemy powiedzieć, że cały Kościół jest wezwany, aby duchowo zjednoczyć się z tym wydarzeniem, wpatrując się w Mędrców, którzy są szczególnymi przykładami ludzi poszukujących Chrystusa, przed którym zgięli kolana w akcie adoracji. Co oznacza adoracja? Czy chodzi może o postawę z zamierzchłych czasów, która jest pozbawiona sensu dla współczesnego człowieka? Nie! Dobrze znana modlitwa, którą wielu odmawia rano i wieczorem rozpoczyna się od tych słów: „Uwielbiam Cię mój Boże, kocham Cię całym moim sercem...". O wschodzie słońca i o zmierzchu wielu wierzących podejmuje na nowo każdego dnia swoją „adorację", co oznacza rozpoznanie obecności Boga, Stworzyciela i Pana wszechświata. To jest wyznanie pełne wdzięczności, które wypływa z głębi serc i napełnia całe istnienie, ponieważ tylko wielbiąc i kochając Boga ponad wszystko, człowiek może zrealizować swoje życie. Mędrcy adorujący Dzieciątko z Betlejem poznają w Nim obiecanego Mesjasza, jednorodzonego Syna Ojca, w którym, jak mówi św. Paweł: „mieszka cała pełnia bóstwa" (Koi 2,9). Podobne doświadczenie, w pewien sposób stało się udziałem apostołów Piotra, Jakuba i Jana -o tym doświadczeniu przypomina święto Przemienienie Pańskiego, obchodzone przez nas wczoraj - którzy doświadczyli szczególnej obecności przemienionego Jezusa na górze Tabor, objawienia chwały Bożej, które było zapowiedzią ostatecznego zwycięstwa nad śmiercią. Poprzez swoją Paschę, Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały ukaże w pełni swoją boskość, ofiarując wszystkim ludziom dar miłości odkupieńczej. Święci, którzy w szczególny sposób przyjęli ten dar, stali się szczególnymi świadkami uwielbiającymi Boga żyjącego, kochającego bez ograniczeń, w każdym momencie swojego życia. Poprzez spotkanie w Kolonii Kościół chce zaproponować wszystkim młodym trzeciego tysiąclecia tę świętość pełną miłości. Maryja prowadzi nas na tej drodze, Ona jest przewodniczką do świętości. Kto bardziej od Niej uczy nas adoracji Chrystusa? Niech Ona pomoże nam i wszystkim przyszłym pokoleniom rozpoznać w Chrystusie oblicze prawdziwego Boga, aby wielbiąc, kochając i służąc, mogli w pełni oddać się Jemu.

Po modlitwie Anioł Pański Papież dodał po włosku:

„Przed pozdrowieniem obecnych tutaj pielgrzymów pragnę wyrazić swoje współczucie rodzinom ofiar, które ucierpiały we wczorajszej katastrofie lotniczej na południu Włoch. Modlę się za wszystkie ofiary i za rannych, którzy pochodzili w znacznej większości z Bari i okolic. Uczestniczę w cierpieniu rodzin i całej wspólnoty kościelnej i cywilnej tego miasta, które niedawno miałem okazję odwiedzić przy okazji Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Niech Chrystus będzie umocnieniem i nadzieją dla wszystkich".

Po polsku powiedział:

„Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Przesyłam moje pozdrowienie wszystkim pielgrzymom wędrującym na Jasną Górę. Dziękuję za Wasze modlitwy w mojej intencji. Niech Pan wszystkim błogosławi".


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa Kolonia adoracja immanencja Bóg bliski obecność Boga ŚDM Bóg obecny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W