Pokój w Syrii jest możliwy

Przesłanie wideo Papieża Franciszka związane z kampanią Caritas Internationalis dotyczącą pomocy humanitarnej dla Syrii, 5.07.2016

Pokój w Syrii jest możliwy

We wtorek 5 lipca 2016 rano rozpoczęła się światowa kampania Caritas Internationalis — Międzynarodowego Caritasu, pod hasłem «Syria: pokój jest możliwy». Celem tej wielkiej akcji humanitarnej jest dostarczenie ludności tego kraju oraz uchodźcom syryjskim żywności i dóbr pierwszej potrzeby, zapewnienie opieki medycznej, edukacji, ochrony i utrzymania, udzielanie schronienia i wsparcia psychologicznego. Tylko w 2015 r. krajowe Caritasy pomogły 1,3 mln uchodźców. Aby wesprzeć tę kampanię, Papież Franciszek w południe 5 lipca skierował do wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli na świecie następujące przesłanie wideo:


Drodzy Bracia i Siostry!

Dzisiaj chcę wam powiedzieć o czymś, co bardzo zasmuca moje serce: o wojnie w Syrii, która trwa już piąty rok. Jest to sytuacja ogromnego cierpienia, którego ofiarą jest ludność syryjska, zmuszona do przetrwania pomimo bomb lub poszukiwania dróg ucieczki do innych krajów czy na obszary Syrii mniej udręczone wojną: zmuszona do opuszczenia swoich domów, wszystkiego... Myślę też o wspólnotach chrześcijańskich, zapewniając je o pełnym wsparciu w związku z dyskryminacjami, które muszą znosić.

Otóż pragnę zwrócić się do wszystkich wiernych i do osób, które razem z Caritasem są zaangażowane w budowanie bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Podczas gdy ludzie cierpią, niewiarygodne ilości pieniędzy zostają wydane na broń dla walczących. A niektóre kraje dostarczające tej broni są wśród mówiących o pokoju. Jak można wierzyć temu, kto prawą ręką cię głaszcze, a lewą zadaje cios?

Zachęcam wszystkich, dorosłych i młodzież, do przeżywania z entuzjazmem tego Roku Miłosierdzia, aby przezwyciężyć obojętność i głosić z mocą, że pokój w Syrii jest możliwy! Pokój w Syrii jest możliwy!

Dlatego jesteśmy wezwani do wprowadzania w życie Słowa Bożego: «Ja bowiem znam zamiary, jakie mam wobec was — wyrocznia Pana — zamiary pełne pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie» (Jr 29, 11).

Jest to zachęta do modlitwy o pokój w Syrii i za jej ludność podczas czuwań modlitewnych, inicjatyw mających na celu uwrażliwianie w grupach, w parafiach i we wspólnotach, aby szerzyć przesłanie pokoju, przesłanie jedności i nadziei.

Niech za modlitwą idą następnie uczynki pokoju. Zachęcam was, abyście zwrócili się do tych, którzy są zaangażowani w negocjacje pokojowe, by traktowali poważnie te porozumienia i starali się ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej.

Wszyscy powinni uznać, że nie istnieje rozwiązanie militarne dla Syrii, a jedynie polityczne. Toteż wspólnota międzynarodowa musi wspierać rozmowy pokojowe prowadzące do utworzenia rządu jedności narodowej.

Połączmy siły, na wszystkich poziomach, tak, aby pokój w umiłowanej Syrii był możliwy.

To dopiero będzie wielki przykład miłosierdzia i miłości przeżywanej dla dobra całej wspólnoty międzynarodowej!

Niech Pan wam błogosławi, a Matka Boża was strzeże. Dziękuję.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao