Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Kraje kandydujące — Estonia

Jarosław Uczkiewicz

Termin i wynik referendum (kliknij)

Dane podstawowe:

Ludność: 1,36 miliona: 67,9 % to Estończycy, 25,6 % Rosjanie, 2,1% Ukraińcy a ponadto Białorusini, Finowie i inni.

Powierzchnia: 45 227 km kwadratowych, zaludnienie: 30 osób na km kwadratowy.

Język urzędowy: Estoński, ponadto bardzo popularne są Rosyjski i Angielski.

Religia: Luteranie, Prawosławni

Produkt Narodowy (per capita): 4 500 Euro

Stolica: Talin

Waluta: Korona (sto centów); 1 Euro = 15,65 EEK (Koron)

Święta narodowe: 24 luty (Dzień Niepodległości), 20 sierpnia (Dzień Odzyskania Niepodległości), 23 czerwca (Dzień Zwycięstwa)

Estonia jest krajem o powierzchni porównywalnej z Holandią i podobnie jak ona jest krajem nadmorskim, czyli w ogromnej większości nizinnym z dużą (proporcjonalnie do powierzchni) ilością jezior oraz wysp (np. jezioro Peipus jest czwartym co do powierzchni jeziorem w Europie). Niepowtarzalny i wyjątkowy klimat Zachodniego Wybrzeża Estonii jest doceniany co roku przez miliony turystów jak i UNESCO.

Tallin jest ważnym portem morskim oraz jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast europejskich. Jest to miasto szarych wież, zakończonych czerwonymi dachami oraz kamiennych schodów prowadzących do bram. Niedaleko stolicy, w średniowieczu powstał Uniwersytet a w Narva szczyci się imponującą fortecą.

Narodową instytucją Estonii nieprzerwanie od setek lat jest...... sauna. Sauna jest w Estonii narodowym bogactwem i obowiązkiem. Jedna z teorii głosi, iż sauna jest dla Estończyków substytutem słońca i pozwala poprzez swe gorąco osłodzić długie, ciemne miesiące roku.

Mimo paręsetletniego zamiłowania do tradycyjnej sauny, obywatele Estonii są bardzo otwarci na najnowsze technologie, czego dowodem, iż ten nieduży kraj nadbałtycki może poszczycić się największym odsetkiem osób posiadających dostęp do Internetu spośród wszystkich krajów stowarzyszonych czy nawet należących do Unii Europejskiej (64,7 serwerów internetowych na 1000 mieszkańców w roku 2002). W sierpniu 2002 roku ten wskażnik pozwolił Estonii na znaczne wyprzedzenie krajów już należących do Unii Europejskiej takich jak: Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy też Belgia. Estoński skrót symbolizujący pochodzenie domeny internetowej to „.ee” (np. Polska to „.pl”). Z innych ciekawostek internetowych — obrazy rządu Estonii od dłuższego czasu odbywają się bez konieczności używania setek stosów papierów a są oparte o informacje przekazywane w formie elektronicznej, natomiast plany rządowe zakładają, iż od roku 2005 podczas wyborów, obywatele będą mogli oddać swe głosy przez Internet.


opr. JU/PO

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Polska Europa globalizacja referendum Opoka Estonia Unia Europejska integracja integracja europejska Schuman etyka biznesu LPR ukie

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W