Święty rok, niezwykła kronika

Recenzja albumu Adama Bujaka "Kronika Roku Świętego"

Święty rok, niezwykła kronika Miesiąc po tym, jak Jan Paweł II uroczyście zamykając Święte Drzwi Bazyliki św. Piotra, ogłosił zakończenie Roku Jubileuszowego, wydawnictwo Biały Kruk wydało ostatni ze złotej serii album ilustrowany zdjęciami Adama Bujaka. Tym razem album podsumowuje wszystkie ważniejsze wydarzenia Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.

— Zjeździłem wiele tysięcy kilometrów po świecie: Ameryce, Włoszech, Niemczech, Austrii, ale wydarzenia Roku Świętego, wszystko, co działo się w Watykanie i podczas papieskich podróży, było od reszty wielekroć ważniejsze. Rok Jubileuszowy był prawdziwym „festiwalem wiary” — podsumowuje Adam Bujak, fotografik, który od wielu lat uwiecznia Jana Pawła II. Jako jeden z nielicznych na świecie mógł fotografować Ojca Świętego w prywatnych apartamentach, podczas modlitwy w prywatnej kaplicy, w chwilach najwyższego modlitewnego skupienia. Fotografował go zresztą nie tylko jako Papieża, lecz wcześniej — zanim Karol Wojtyła założył purpurę kardynalską, a nawet zanim został konsekrowany na biskupa. Bujak towarzyszył Ojcu Świętemu w większości podróży apostolskich. Marzy, żeby Ojciec Święty pojechał kiedyś do Moskwy.

— Kiedy byłem we Władywostoku, traktowali mnie jak szpiega Watykanu, a o Ojcu Świętym nie mówili inaczej niż „podżegacz wojenny”. W Rosji postać Jana Pawła II obrzydzana była przez komunistów przez cały pontyfikat — twierdzi Bujak.

„Kronika Roku Świętego” to wierny zapis ważniejszych wydarzeń, które odbywały się na rzymskich placach i w bazylikach oraz obiektach sakralnych Ziemi Świętej w 2000 roku. Ramy tego albumu, podobnie jak granice Wielkiego Jubileuszu, wyznacza otwarcie i zamknięcie Porta Sacra w Bazylice św. Piotra. Setki spotkań z pielgrzymami, tysiące godzin modlitw w upale rzymskiego słońca, miliony wiernych... Trzeba docenić nie tylko nadludzki wysiłek Jana Pawła II, który dla wszystkich zachował pogodny uśmiech, ale także ogromną pracę Bujaka, który musiał na czas Jubileuszu uczynić Watykan niejako swoim domem.

— To nie jest typowy album. Raczej skromna ilustracja najcudowniejszych papieskich tekstów — zaznacza Bujak.

— Nie zatrzymujemy się zbyt często nad tekstami Ojca Świętego, nawet ich nie znamy. Obrazy Bujaka mają pomóc je zrozumieć — dodaje Leszek Sosnowski, wydawca.

Ponad 250-stronicowy album zawiera prawie 50 najważniejszych papieskich przemówień i rozważań wygłoszonych w Roku Świętym, m.in. do dzieci, chorych, artystów, rodzin, sportowców, polityków, podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej. To właśnie zestawienie niezwykłej treści z niebanalnymi ilustracjami stanowi o nieprzemijalnej wartości tej publikacji. Autorów zdjęć jest zresztą dwóch, bo obok Adama Bujaka do ilustrowania książki zaproszony został oficjalny papieski fotograf — Arturo Mari.

Wydawnictwo Biały Kruk przygotowuje już kolejne albumy: o życiu klasztorów klauzurowych, o Bazylice Mariackiej i o Wawelu. Bujak zdradził, że ma również materiał do zupełnie innego albumu, którego tematem będą gesty i mimika Ojca Świętego.

Album „Kronika Roku Świętego”, wydany w początkowym nakładzie 20 tys. egzemplarzy, w księgarniach kosztuje 88 zł.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama