Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Misje salezjańskie 3/2014

Ks. Dariusz Sobczak SDB

Casita czyli Domek

Korespondencja salezjańskiego misjonarza z PeruW tym roku ksiądz inspektor powierzył mi odpowiedzialność za misję w Lares. Jest to parafia misyjna, w której znajduje się kilkadziesiąt wiosek, położonych dość daleko od naszej bazy misyjnej. Lares jest stolicą dystryktu, ale nie posiada dobrego zaplecza gospodarczo-handlowego, dlatego też wszystkie zakupy robi się w Cusco, oddalonym o 3,5 godz. drogi samochodem.W skład naszej placówki wchodzi także Casita Don Bosco (Domek Księdza Bosko). Przebywają w niej na stałe dzieci i młodzież, pochodzące z najodleglejszych części parafii oraz dzieci z najbiedniejszych rodzin. W Casicie mamy dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Ponieważ mieszkają one bardzo daleko od Lares, to wcześniej nie mogły uczęszczać do szkoły. Niektóre wioski, z których pochodzą, znajdują się w odległości 5-10 godzin marszu do najbliższej szkoły podstawowej. W całym regionie są tylko trzy szkoły średnie, w tym jedna w Lares.

Obecnie w Casicie mieszka 55 wychowanków z 15 miejscowości. Jest wśród nich 13 dziewcząt. Casita to dlanich jedyna możliwość zdobycia edukacji. Tym bardziej jest to ważne, że do dziś ponad 90% kobiet w tym regionie nie potrafi pisać i czytać. W Casicie pomagają nam trzy osoby świeckie, które zajmują się pracą opiekuńczo-wychowawczą. Ośrodek zapewnia dzieciom zakwaterowanie, wyżywienie, materiały szkolne i opiekę zdrowotną. Jeżeli tylko będzie możliwość, chcielibyśmy dać szansę nauki większej liczbie dzieci. Bardzo chciałbym zrobić wiele dobrego na rzecz mieszkańców tego regionu, tak bardzo potrzebującego naszej pomocy duchowej i materialnej.

Ks. Dariusz Sobczak SDB
Peru, Lares
20 stycznia 2014

Tekst pochodzi z czasopisma Misje Salezjańskie


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wychowanie szkoła misje edukacja analfabetyzm szkolnictwo Peru salezjanie Salezjański Wolontariat Misyjny Lares
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W