Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


ks. Marek Dziewiecki

Mężczyzna wspierający kobietęSzczęśliwa kobieta wie, jaka forma miłości
ze strony mężczyzny umacnia ją najbardziej.

Los ludzkości zależy najbardziej od tego, w jaki sposób mężczyzna i kobieta odnoszą się do siebie wzajemnie. Właśnie dlatego troska o wzajemną miłość — aż do zbudowania więzi małżeńskiej i rodzicielskiej - to pierwsze polecenie, jakie Bóg kieruje do Adama i Ewy (por. Rdz 1, 28). Płciowość oznacza, że kobieta i mężczyzna są dla siebie atrakcyjni i potrafią pomagać sobie w rozwoju właśnie dlatego, że różnią się w sposobie przeżywania i wyrażania człowieczeństwa oraz miłości. Zwykle kobietom łatwiej przychodzi pomaganie mężczyznom w rozwoju, począwszy od relacji matka — syn, ale kobiety także potrzebują pomocy i umocnienia, bo przecież nikt z ludzi nie jest samowystarczalny i potrzebuje wsparcia ze strony innych osób. Gdy kobieta jest spokojna o swoją przyszłość i radosna, gdyż żyje w obecności mężczyzny, który kocha ją nieodwołalnie i który potrafi ją o tym upewniać, wtedy staje się tak mocna i pewna siebie, że poradzi sobie w każdej sytuacji oraz sprosta każdym wymaganiom. Promieniuje entuzjazmem i znajduje w sobie siłę potrzebną do tego, by podołać wszystkim zadaniom, z jakimi przychodzi jej się mierzyć. Im bardziej dojrzała i wrażliwa jest kobieta, tym trudniej ją wspierać, gdyż przyjmuje ona wsparcie tylko od tych mężczyzn, którzy potrafią kochać mocno, a jednocześnie subtelnie.

Mężczyzna najbardziej umacnia kobietę wtedy, gdy staje się dla niej solidnym murem obronnym i gdy jednocześnie promieniuje czułością, delikatnością, taktem. Taki mężczyzna dostosowuje komunikowanie miłości do wrażliwości kobiety. Kobiecie nie wystarczy to, że jakiś mężczyzna jest w niej zakochany. Spotkania z adoratorem na początku są miłe, ale na długą metę stają się dla kobiety uciążliwe. Ona potrzebuje niezawodnego przyjaciela, a nie romantycznego adoratora, którego postawa zmienia się w zależności od jego aktualnych nastrojów. Kobietę umacnia mężczyzna, który cieszy się nią z miłości, a nie z pożądania czy dlatego, że takie ma potrzeby emocjonalne tu i teraz. Kobieta oczekuje, że mężczyzna będzie wspierał ją cierpliwością i spokojem w obliczu zmiennych przeżyć, ale też że będzie dla niej wsparciem w jej pracy zawodowej i pasjach oraz że będzie respektował jej niepowtarzalność, a nie oczekiwał, że ona stanie się podobna do niego czy że dostosuje się do jego charakteru i zainteresowań.

Najtrudniejszym zadaniem mężczyzny jest pomaganie kobiecie wtedy, gdy jest ona rozczarowana samą sobą czy gdy mierzy się z własnymi słabościami i ograniczeniami. Ze względu na wielką wrażliwość i dumę właściwą dla kobiet, pomocą nie jest mówienie wtedy o jej błędach czy słabościach, ale okazywanie jej miłości tak delikatnej, cierpliwej i mocnej, że ona sama poradzi sobie w stawaniu się większą od samej siebie. Wsparciem dla kobiety jest taki mężczyzna, który tworzy jej poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji poprzez swoją pogodę ducha oraz stałość postaw i zachowań w trudnych sytuacjach emocjonalnych.

Największego wsparcia oczekuje kobieta najpierw od ojca, a następnie od męża. Umocnieniem dla córki - jako dziewczynki, nastolatki i dorosłej już kobiety - jest ojciec silny w dobru, stanowczy w respektowaniu Dekalogu, kochający wiernie swoją żonę i traktujący córkę jak księżniczkę, z której jest dumny i którą potrafi chronić w każdej sytuacji i w każdym jej nastroju. Równie solidnej i niezawodnej pomocy kobieta ma prawo oczekiwać od swego męża, z którym związała swój los doczesny. On powinien być dla niej cierpliwym i czułym murem obronnym zawsze i wszędzie. Nawet wtedy, gdy kobieta przeżywa poważne trudności, załamania emocjonalne czy lęki, mężczyzna, który ją wspiera, nie powinien stawać się terapeutą, który poucza, lecz powinien pozostawać przyjacielem, który wspiera obecnością i miłością.

Najbardziej wspierają kobiety ci mężczyźni, którzy są najbardziej zaprzyjaźnieni z Jezusem. On jest przecież największym obrońcą kobiet w historii ludzkości. Przy Nim kobiety rozkwitały w geniuszu kobiecym, którego istotą jest czysta, czuła, wierna i odważna miłość. Przy Jezusie nawet jawnogrzesznice odzyskiwały piękno kobiecości i zaczynały kochać bardziej niż mężczyźni. Mężczyzna, który naśladuje Jezusa, pomaga kobiecie w stawaniu się podwójnie piękną osobą. Przy nim z radością troszczy się ona o swoje zdrowie, o wygląd fizyczny i gustowny strój, a jednocześnie dba o swoje piękno wewnętrzne, o stawanie się podobną do Maryi, która była cała piękna i cała święta i która związała swój los z Bożym, niezwykłym mężczyzną, który był dla niej czułym sejfem w każdej sytuacji.

Im bardziej szczęśliwa i bezpieczna czuje się kobieta, wyższe stawia wymagania mężczyźnie, który pragnie ją wspierać. Najszczęśliwszy jest ten mężczyzna, przy którym kobieta czuje się kochana, bezpieczna i radosna. To, czy i na ile mężczyzna wspiera kobietę, zależy jednak nie tylko od jego dojrzałości i miłości, ale też od jej postawy. Najbardziej zachwyca mężczyznę kobieta, która bez pośpiechu odpowiada na jego miłość i która respektuje własną godność w kontakcie z nim i ze wszystkimi innymi mężczyznami, których spotyka.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłość kobieta mężczyzna ojciec szacunek człowieczeństwo płciowość godność kobiety córka wsparcie mąż atrakcyjność geniusz kobiety relacje męsko damskie

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W