Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Źródło: Przewodnik Katolicki

Bogna Białecka

Randka dla zabieganych rodzicówNa pewno pamiętacie czasy narzeczeństwa - długie spacery, romantyczne kolacje, rozmowy... Momenty pełne emocjonalnej bliskości, budujące fundament relacji małżeńskiej.

Wydawać by się mogło, że musi to bezpowrotnie odejść w momencie, gdy usłyszycie, skądinąd cudowne słowa: "to syn" lub "to córka". Dla wielu małżeństw już przy dwójce dzieci największą romantyczną fantazją staje się wizja ośmiu godzin nieprzerwanego snu. A jednak randki są niezbędne do pielęgnowania miłości małżeńskiej.

Przywołać pierwszą randkę

Mężczyźni zwykle odpoczywają w działaniu — np. wędkując, grając w tenisa, jeżdżąc rowerem. Kobiety z kolei raczej wypoczywają mogąc porozmawiać o rzeczach dla nich ważnych. Dlatego warto wymyślić powód dający zarówno możliwość porozmawiania, jak i wspólnego działania. Jednym ze sposobów jest przypomnienie sobie swych pierwszych randek. Powtórzenie randki z początków znajomości daje możliwość zarówno, by z jednej strony powspominać, co wtedy was wzajemnie w sobie pociągało, jak i porozmawiać o waszej dzisiejszej relacji.

Warto też za każdym razem wymyślić jakiś temat główny — coś co będzie inspiracją do pogłębiania miłości. Dla przykładu jedna z randek może być nastawiona na odświeżenie i dodanie pikanterii współżyciu małżeńskiemu. Można skorzystać z sugestii zawartych w książce o. Knotza „Seks jakiego nie znacie".

Klub randkowiczów

Jedyne, co jest potrzebne, to wygospodarowanie czasu. Znajoma para mieszkająca w Irlandii mówi, że udało im się zorganizować przy parafii „Klub randkowiczów". Kilka rodzin organizuje na zmianę opiekę nad dziećmi, tak by przynajmniej co dwa tygodnie każda para małżeńska mogła pójść na randkę. A są to rodziny wielodzietne, więc stanowi to poważne wyzwanie organizacyjne.

Pamiętajcie, że pielęgnując miłość małżeńską, dajecie najlepszy wzór budowania intymnych relacji waszym dzieciom. Uczą się dzięki temu, jak być dobrą żoną, mężem. Nie ma co czekać, aż dzieci podrosną. Dbajcie o wzajemną miłość już teraz.

10 „randkowych motywów przewodnich” pogłębiających relacje:

1. Priorytety w małżeństwie.

2. Nauka rozmowy.

3. Rozwiązywanie konfliktów w uczciwy sposób.

4. Wzajemne wsparcie i oczekiwania.

5. Szukanie punktów wspólnych.

6. Wzbogacenie pożycia intymnego.

7. Wspólna praca i dzielenie obowiązków.

8. Zachowanie równowagi między rolą rodzica i małżonka.

9. Dbanie o wasz rozwój duchowy i religijny.

10. Plany na przyszłość.

Czego unikać na randce:

Bogna Białecka - psycholog


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: romantyzm dzieci rodzice relacje rozmowa miłość małżeńska dialog małżeński randka małżeństwo po latach czas dla siebie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W