Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ks. Grzegorz Piątek SCJ

DZIEŃ SKUPIENIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW W PIEKARACH ŚLĄSKICHPo letniej przerwie wznowione zostały spotkania Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców, organizowane pod patronatem naszej Prowincji

Po uzyskaniu aprobaty abp. Damiana Zimonia odbyło się w Piekarach Śląskich trzecie już spotkanie Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców, organizowane pod patronatem naszej Prowincji. Od 6 do 7 października 2001 w piekarskim domu pielgrzyma i w znanej świątyni Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej zastanawialiśmy się nad realizacją zasad sprawiedliwości i solidarności w działalności gospodarczej.

Kompetentnego i bardzo interesującego wprowadzenia do dyskusji dokonał w pierwszym dniu spotkania ks. prof. dr hab. Władysław Majkowski SCJ. Wygłosił on dwa referaty: (1) „Zasada sprawiedliwości społecznej — trudne wyzwanie dla przedsiębiorców i pracodawców” i (2) „Jedni drugich brzemiona noście; zasada solidarności — polski wkład w praktykę życia społecznego”. Wieczorną dyskusję poświęconą problemowi wyboru pomiędzy indywidualną korzyścią a społecznym zobowiązaniem poprowadził ks. Grzegorz Piątek SCJ. On też przewodniczył nocnej adoracji w przepięknej piekarskiej bazylice, którą gościnnie udostępniono dla naszej dwunastoosobowej grupy. Po zakończeniu adoracji jak zwykle rozpoczęły się dyskusje w mniejszych grupach i przedłużyły się do późnych godzin nocnych.

Nazajutrz, w niedzielę, po porannych modlitwach i śniadaniu, ks. G. Piątek SCJ przypomniał przebieg i przedstawił postanowienia II Synodu Plenarnego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem jego wskazań, dotyczących życia społecznego i realizacji powołania przez osoby świeckie. Dużym przeżyciem dla uczestników spotkania był udział w południowej Mszy św. w wypełnionej po brzegi bazylice.

O śląskim dniu skupienia dla przedsiębiorców i pracodawców poinformowało Radio Katowice. Dziennikarka tego radia przeprowadziła ponadto dłuższe rozmowy z uczestnikami spotkania, które wykorzystała do przygotowania audycji radiowej poświęconej naszemu duszpasterstwu.

Następne spotkanie dla przedsiębiorców i pracodawców z rejonu Śląska zaplanowano na 8 i 9 grudnia.

(Kraków)


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sprawiedliwość społeczna pracodawca II Synod Plenarny Piekary Śląskie dzień skupienia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W