Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Andrzej Baraniak

Wizyta Kard. Józefa Glempa w USA: ChicagoW czwartek o godzinie 4 po południu z Detroit przybył do Chicago Prymas Polski, kardynał Józef Glemp. Po wyjściu z samolotu na lotnisku O''Hare Jego Eminencję powitali o. kan. Regis Barwig z Oshkosh wraz z grupą proboszczów chicagowskich parafii, gdzie ksiądz Prymas będzie uczestniczył w nabożeństwach. Następnie ks. Prymas powitany został kwiatami przez grupę tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca "Lajkonik" z Trójcowa oraz pozostałych członków Komitetu Powitalnego na czele z ministrem pełnomocnym Franciszkiem Adamczykiem i skarbnikiem Związku Narodowego Polskiego oraz dyrektorem krajowym Kongresu Polonii Amerykańskiej Kazimierzem Musielakiem. Wraz z Jego Eminencją przybył do "Wietrznego Miasta" Kierownik Sekretariatu Prymasa, ks. dr Waldemar Robert Macko.

Podczas powitania ks. kardynał Józef Glemp wyraził radość, że po paru latach może ponownie spotkać się z Polonią chicagowską. "Witajcie drodzy memu sercu Rodacy" – podkreślił podczas powitania Jego Eminencja. Ks. kardynał zaznaczył, że bardzo się cieszy, iż będzie miał możliwość poświęcić w kościele św. Jana Kantego replikę ołtarza Wita Stwosza z Bazyliki Mariackiej dłuta Michała Batkiewicza. Wyraził radość, że kościół św. Jacka zostanie podniesiony do godności bazyliki. Mówiąc o zadaniach duszpasterstwa polskiego wskazał między innymi na możliwości pomocy Kościołowi w innych państwach. Na zakończenie Jego Eminencja zaprosił całą Polonię na duszpasterskie spotkania, które odbędą się w czterech polonijnych parafiach. Po powitaniu Ks. Prymas Józef Glemp udał się do Domu Arcybiskupiego.

W piatek w godzinach przedpoludniowych Jego Eminencja spotkał się z Zarzadem i pracownikami Zwiazku Narodowego Polskiego oraz dzialaczami Kongresu Polonii Amerykanskiej. Krotko po tym spotkaniu odbyla sie konferencja prasowa z przedstawicielami mediow polonijnych, a nastepnie obiadem ks. Prymasa podejmowal prezes ZNP i KPA Edward Moskal.

Dalszy program:

W piatek o godzinie 4:15 po południu ks. Kardynał zawita do parafii św. Jana Kantego. Tam spotka się ze wspólnotą zakonną Zgromadzenia św. Jana Kantego, a następnie o godzinie 7:30 wieczorem weźmie udział w procesji z udziałem duchowieństwa i zakonów rycerskich. Podczas odprawianej po łacinie Mszy świętej wygłosi kazanie. Końcowym akordem Eucharystii będzie poświęcenie repliki ołtarza z Bazyliki Mariackiej w Krakowie dłuta Michała Batkiewicza. Wierna kopia ołtarza została wykonana w skali jeden do trzech. Prace trwały 8 lat. Jest to wyjątkowe arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej, jakie dziś w wieczortem będzie można po raz pierwszy podziwiać w kościele św. Jana Kantego. Po mszy przewidziane jest przyjęcie dla gości i parafian.

W sobotę o godzinie 9:45 kardynał Józef Glemp przybędzie do parafii św. Trójcy, gdzie spotka się z dyrektorem Misji oraz polonijnym duchowieństwem. O godzinie 1 po południu Jego Eminencja zostanie podjąty obiadem w hotelu Drake przez przywódców polskich organizacji bratnich, zwierzchników zakonów rycerskich oraz członków władz uniwersyteckich. Po obiedzie około godziny 4:15 po południu dostojny gość przybędzie do parafii św. Konstancji, gdzie po kolacji celebrował będzie Mszę świętą, podczas której wygłosi kazanie. Na zakończenie nabożeństwa, którego rozpoczącie zaplanowano na godzinę 7 wieczorem poświęci obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Po Mszy spotka się z wiernymi.

W niedzielę o godzinie 10:30 Jego Eminencja odprawi Mszę św. w kościele Swiętej Trójcy, podczas której wygłosi również kazanie. Dwie godziny później będzie celebransem nabożeństwa w kościele św. Jacka, podczas którego także wygłosi kazanie. Po Mszy św. przewidziane jest przyjęcie i obiad w sali parafialnej z udziałem Jego Eminencji ks. kardynała Francisa George'a.

Poniedziałek będzie ostatnim dniem wizyty Prymasa Polski w "Wietrznym Mieście".Tego dnia o godzinie 9:45 w Konsulacie Generalnym Jego Eminencję bądzie podejmował minister pełnomocny Franciszek Adamczyk. Po godzinnym spotkaniu przewidziany jest wyjazd do klasztoru sióstr karmelitanek w Des Plaines. Po obiedzie i spotkaniu z wspólnotą zakonną jego Eminencja będzie modlił sią przy grobie Matki Założycielki. O godzinie 3 po południu ks. Prymas odleci do Philadelphii na dalsze spotkania z Polonią w Stanach Zjednoczonych.

Nadesłane z Chicago w sobotę, 19 lipca 2003 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Józef Glemp Chicago USA wizyta bazylika prymas Polski kościół św. Jacka parafia św. Jana Kantego
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W