Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Janusz Gorol

LEKARSTWO NA WSPÓŁCZESNOŚĆMimo coraz większego rozwoju techniki i łatwości w dostępie do informacji ludzie zaczynają się zamykać w sobie, a pogoń mediów za tematem coraz częściej staje się powodem ograniczenia prywatności.

Nad tym i wieloma innymi problemami zastanawiano się podczas konferencji pod nazwą „Jugendkonferenz 2001” odbywającej się od 19 do 21 października we Wrocławiu.

Uczestniczyła w niej młodzież ze Szczecina, Katowic, Opola, Wrocławia, Olsztyna i wielu innych miast i miasteczek. Młodzi ludzie jednogłośnie stwierdzili, że brak komunikacji jest przyczyną wielu dzisiejszych problemów, ale jej rozwój ma także swoje negatywne strony. W ośmiu grupach tematycznych rozmawiano również o polityce, problemach socjalnych, terroryzmie, pracy, nauce, a nawet tańcu. Tematy dyskusji młodzież wybrała sama, a dotyczyły one szczególnie nurtujących spraw.

„Jugendkonferenz” jest coroczną imprezą organizowana przez „Jugendforummłodych” — organizację powstałą w zeszłym roku. Forum ma promować i wspierać pracę z młodzieżą mniejszości niemieckiej w Polsce. Dlatego większość uczestników konferencji stanowiły osoby zrzeszone w Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, ale zostali też zaproszeni członkowie szkolnych Klubów Europejskich. W imprezie brało udział ponad sto osób, a wśród gości pojawiła się Anette Bussmamn, przedstawicielka Generalnego Konsulatu Niemiec we Wrocławiu. Mówiła ona, jak ważny jest kontakt między młodzieżą.

— Imprezy takie jak ta pozwalają nam nawiązać kontakt z osobami z całej Polski — mówi Michał Kanadys z Siemianowickiego ZMMN. — Daje to możliwość wymiany zdań i poglądów wśród ludzi z takimi samymi problemami.

Grupy pracowały przez całą sobotę, a oprócz dyskusji nad tematami miały za zadanie przygotować program artystyczny. Szczególnym talentem wykazała się grupa „Media” która zaprezentowała własną wersję „Quo vadis” z małymi elementami polskich komedii. Sobotnie zmagania zakończyła całonocna dyskoteka, na której wszyscy się świetnie bawili. Konferencja zakończyła się w niedzielę, po podsumowaniu prac grup tematycznych.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież cywilizacja mniejszość niemiecka Wrocław wykształcenie rozwój inwalida Braille rehabilitacja
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W