Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Apele o pokój

L'Osservatore Romano

Spirala przemocy, która oddala pokój

Spirala przemocy, która oddala pokój - foto
Autor/źródło: Pixabay, ArmyAmber

Zaniepokojenie i ból Papieża z powodu zaostrzenia się napięć w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie ·(16 maja 2018)

„Wojna przywołuje wojnę, przemoc przywołuje przemoc”. Zaniepokojony i pełen bólu „z powodu nasilenia się napięć w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie”, Papież ponownie zaapelował o zatrzymanie „spirali przemocy, która coraz bardziej oddala od drogi pokoju, dialogu i negocjacji”.

Na zakończenie audiencji generalnej w środę 16 maja, na placu św. Piotra, Papież zapewnił o swojej bliskości „poprzez modlitwę i o życzliwości względem wszystkich, którzy cierpią”, i wyraził „wielkie ubolewanie z powodu ofiar śmiertelnych i rannych”, w wyniku starć w tych dniach. „Podkreślam, że uciekanie się do przemocy nigdy nie prowadzi do pokoju”, powiedział z naciskiem Papież Franciszek, który następnie wezwał „wszystkie zaangażowane strony i wspólnotę międzynarodową do ponowienia wysiłków, ażeby górę wzięły dialog, sprawiedliwość i pokój”.

Również w pozdrowieniach skierowanych do wiernych polskich, obecnych na spotkaniu — wśród których była grupa kombatantów, przybyłych na obchody rocznicy bitwy pod Monte Cassino — Papież nawiązał do tragedii dwóch wojen światowych, które naznaczyły krwią ubiegły wiek, i ponowił swój „apel o położenie kresu trwającym konfliktom na świecie i o szukanie dróg pokojowych”.

Znamienne były także jego życzenia na rozpoczęcie miesiąca Ramadanu, z wyrażeniem nadziei, że „ten dogodny czas modlitwy i postu pomoże iść drogą Bożą, która jest drogą pokoju”.

Wcześniej, kończąc cykl katechez poświęconych pierwszemu sakramentowi inicjacji chrześcijańskiej, Franciszek przypomniał, że „jest zadaniem rodziców oraz chrzestnych ojców i matek pielęgnowanie płomienia łaski chrzcielnej u dzieci, pomaganie im trwać w wierze”. Dla dzieci bowiem, podkreślił, „wychowanie chrześcijańskie jest prawem; prowadzi je ono stopniowo do poznawania zamysłu Bożego w Chrystusie — dzięki temu będą mogły osobiście potwierdzić wiarę, w której zostały ochrzczone”.

Przed audiencją generalną Papież przyjął w Domu św. Marty delegację wyznawców indyjskich religii dharmicznych, a następnie w salce Auli Nerviego grupę buddystów przybyłych z Tajlandii.

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: konflikt Izrael Ramadan przemoc wojna Ziemia Święta Bliski Wschód Strefa Gazy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W