Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Relacja z wizyty Papieża Franciszka w Genewie z okazji 70-lecia Światowej Rady Kościołów (21.06.2018)

GMV

Papież Franciszek w Genewie z okazji 70-lecia Światowej Rady Kościołów

Papież Franciszek w Genewie z okazji 70-lecia Światowej Rady Kościołów - foto
Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, M.Mazur/episkopat.pl

W czwartek 21 czerwca 2018 rano Papież Franciszek udał się do Genewy na obchody 70. rocznicy powstania Światowej Rady Kościołów (ŚRK). Na genewskim lotnisku, gdzie przybył około godz. 10, powitali go prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Alain Berset, dwoje radców federalnych — Doris Leuthard i Ignazio Cassisa, przewodniczący Rady Narodowej Dominique de Buman, przedstawiciele władz miejskich, biskupi szwajcarscy z przewodniczącym Konferencji Episkopatu bpem Charles'em Morerodem OP, ordynariuszem diecezji Lozanna, Genewa i Fryburg, oraz przewodniczący Federacji Szwajcarskich Kościołów Protestanckich Gottfried Locher. Po ceremonii powitalnej w sali na lotnisku odbyło się prywatne spotkanie Ojca Świętego z prezydentem. Ich rozmowy dotyczyły głównie kryzysu migracyjnego w Europie oraz globalnej polityki na rzecz pokoju i bezpieczeństwa.

Z lotniska Papież udał się do siedziby Światowej Rady Kościołów na spotkanie na modlitwie z udziałem duchownych i świeckich przedstawicieli Kościołów członkowskich Rady i Kościoła katolickiego. Na jego rozpoczęcie modlitwę odczytał wicemoderator Komitetu Naczelnego ŚRK — prawosławny metropolita Genadiusz z Sasimy, a przemówienia wygłosili wicemoderatorka tegoż Komitetu — biskup Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego z USA Mary Ann Swenson, i moderatorka Komitetu Naczelnego — Agnes Aboum z Anglikańskiego Kościoła Kenii. Po odmówieniu modlitw biblijnych i pokutnych oraz o pojednanie i jedność chrześcijan Papież wygłosił homilię. Nabożeństwo zakończyło się wspólnym odmówieniem «Ojcze nasz» i modlitwą Franciszka o jedność Kościoła.

Następnie Ojciec Święty w towarzystwie przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurta Kocha oraz sekretarza generalnego ŚRK pastora Olava Fykse Tveita i moderatorki Agnes Aboum pojechał samochodem do odległego o 18 km od Genewy Instytutu Ekumenicznego w Bossey. Spożył tam obiad z przedstawicielami Światowej Rady Kościołów oraz spotkał się ze studentami Instytutu w kaplicy ekumenicznej.

Po godz. 15 Franciszek wrócił do siedziby Światowej Rady Kościołów, gdzie uczestniczył w spotkaniu ekumenicznym, odbywającym się w Visser't Hooft Hall. Rozpoczęło się ono modlitwą, którą odmówił metropolita Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego Nifon z Târgovişte, po czym przemówienia wygłosili pastor Olav Fykse Tveit, Agnes Aboum i Papież.

Stamtąd Ojciec Święty udał się do genewskiego Pałacu Wystaw i Kongresów — Palexpo, gdzie odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. Na zakończenie Papieżowi podziękował w imieniu ponad 40 tys. szwajcarskich katolików obecnych w Palexpo bp Charles Morerod.

Wieczorem na lotnisku odbyła się ceremonia pożegnalna z udziałem prezydenta Szwajcarii Alaina Berseta, radcy federalnej Doris Leuthard i ambasadora przy Stolicy Apostolskiej Fuxa Pierre'a-Yves'a. Do Rzymu Papież odleciał o godz. 19.55.opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ekumenizm jedność chrześcijan Światowa Rada Kościołów Szwajcaria Genewa Kurt Koch papież Franciszek podróż do Genewy

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W