Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


L'Osservatore Romano: V Kongres Kościoła włoskiego [9.11.2015]

L'Osservatore Romano

We Florencji w stylu synodalnym

Abp Nosiglia otworzył V Kongres Kościoła włoskiego„Nie byłoby już pogan, gdybyśmy postępowali jak prawdziwi chrześcijanie”. Do słów św. Jana Chryzostoma nawiązał abp Turynu Cesare Nosiglia, który dziś po południu zainauguruje we Florencji V krajowy kongres Kościoła. Jest to główne wydarzenie dla Kościoła we Włoszech, które przez pięć dni, od 9 aż do 13 listopada 2015 r., będzie przyciągało uwagę do stolicę Toskanii.

A jutro, we wtorek, jak wiadomo, będzie miało swój punkt kulminacyjny — przemówienie Papieża Franciszka, oczekiwaną wizytę — zaznacza w słowie wstępnym hierarcha, przewodniczący komitetu organizacyjnego — będzie to „okazja, aby odważnie ukierunkować nawrócenie pasterskie i misyjne, które ma wytyczyć drogę naszych Kościołów w najbliższych latach”.

Jest to zatem kwestia chrześcijańskiego świadectwa, aby wrócić do cytatu świętego doktora Kościoła, który dobrze łączy się z tematem wybranym na to wydarzenie: „Nowy humanizm w Jezusie Chrystusie”. „Nowy humanizm — zauważa Nosiglia — ma swoje korzenie przede wszystkim w naszych sercach, w udzielającym się doświadczeniu Jezusa Chrystusa, które przeżywamy razem z radością i w braterstwie słuchając Jego Słowa, w Eucharystii i w świadectwie w każdej dziedzinie i każdym środowisku życia”. Jednakże właśnie chrześcijańskie świadectwo pobudza do nieustannego poszukiwania stylu , który by mu sprostał, a który znajduje idealny model właśnie w stylu synodalnym pierwszych wspólnot ochrzczonych. „Bowiem nie jesteśmy tutaj — powiedział hierarcha — żeby opracowywać plany duszpasterskie ani żeby wymieniać między sobą informacje, ani też aby uczestniczyć w uczonych konferencjach czy w kursie dokształcającym: jesteśmy tutaj, aby zapoczątkować nowy styl. Styl synodalny winien towarzyszyć pracy tych dni, i byłoby już wielkim osiągnięciem, gdyby począwszy od Florencji synodalność stała się stylem każdej wspólnoty kościelnej”.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duszpasterstwo nawrócenie świadectwo humanizm Synod chrześcijanie braterstwo Włochy kongres
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W