Czy w dzisiejszych czasach warto się uczyć?

Współcześnie mamy szerszy dostęp do wiedzy niż kiedykolwiek wcześniej w historii ludzkości. Każdy z nas nosi w kieszeni smartfona, dzięki któremu dwoma kliknięciami możemy odpalić internet i zdobyć potrzebną informację w mniej niż minutę. Zarówno uczniowie, jak i dorośli, którzy dawno ukończyli szkoły, mogą zadać sobie pytanie — czy we współczesnych realiach warto się jeszcze uczyć?

Jeśli jesteś jeszcze uczniem, a do nauki służą Ci głównie podręczniki szkolne, masz do przerobienia z góry narzucony materiał. Jedne przedmioty ciekawią Cię bardziej, inne mniej, zdarzają się też takie, które sprawiają niemały kłopot. To może zniechęcić do samodzielnej nauki! Większość z nas ma przynajmniej kilka nieprzyjemnych wspomnień związanych z uczeniem się — stres związany z odpytywaniem i ocenianiem lub próby zrozumienia działu matematyki, który nigdy później nam się nie przyda. Warto jednak pamiętać, że nauka może mieć różne oblicza, a poza szkołą sami decydujemy, jak będzie wyglądała — i czego się nauczymy.

Czy warto się uczyć?

Niektórzy uważają, że po ukończeniu szkoły lub studiów wreszcie odrzucą podręczniki w kąt i nigdy więcej nie będą musieli się uczyć. Spore grono osób tak funkcjonuje, jednak trudno powiedzieć, że osiągnęły one sukces zawodowy lub są specjalistami w jakiejś dziedzinie. Osoby, które chcą stawać się coraz lepsze w swojej działalności, branży, chcą awansować w pracy, zmienić zawód lub rozwijać hobby i po prostu mieć ciekawe życie — zawsze będą się uczyć i dzięki temu pozostawiać daleko w tyle swoją konkurencję.

Cel naszej nauki zmienił się nieco na przestrzeni lat. Dawniej, nie dysponując tak szerokim i szybkim dostępem do źródeł wiedzy, warto było uczyć się na pamięć informacji, które mogą się przydać. Dziś szala przechyla się na korzyść praktycznych umiejętności. Uczymy się nieco innych rzeczy — nie teorii, ale praktyki, tego, jak wykonywać konkretne czynności, jak posługiwać się danym programem komputerowym lub językiem obcym.

Możesz mieć pewność, że warto uczyć się niezależnie od wieku. Jeszcze w szkole warto rozwijać dodatkowe umiejętności i pogłębiać wiedzę na te tematy, które nas interesują. Podczas studiów, a potem w życiu zawodowym, warto doskonalić się w takich zagadnieniach, które przydadzą nam się w pracy, a jeśli mamy taką potrzebę — uczyć się również czegoś nowego na własną rękę.

Nauka zwiększa nasze poczucie własnej wartości, dodaje pewności siebie i sprawia, że kontakty z innymi ludźmi są głębsze i bardziej wartościowe. Pozytywnie wpływa na naszą pamięć i pozwala dłużej zachować jasność umysłu, sprawia także, że jesteśmy ciekawymi ludźmi i możemy imponować innym. Posiadanie dużej wiedzy i licznych umiejętności to także strzał w dziesiątkę pod kątem zawodowym — osoby, które wiedzą i potrafią więcej, a także nieustannie chcą doskonalić swoje umiejętności, mogą liczyć na lepsze stanowiska lub zakładają własne firmy.

Nauka może być przyjemna

Samodzielna nauka nie oznacza wcale wkuwania na pamięć regułek, obawy przed sprawdzianem i napiętego terminarza. Nie jest już oceniana, a my wreszcie możemy uczyć się tego, czego naprawdę chcemy. Własny rozwój to obecnie ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu! Nauką może być przecież przeczytanie ciekawej książki, zapisanie się na zajęcia do szkoły języków obcych, uczestnictwo w webinarze czy wykupienie kursu, o którym od dawna myśleliśmy. Możemy także uczyć się w praktyce, np. decydując się na staż lub rozwijając swoje umiejętności pod okiem doświadczonego instruktora.

Choć czasem trudno pozbyć się obrazu nauki jako ślęczenia przed podręcznikami do późna, współcześnie nauka może być inspirująca! Przecież uczymy się, gdy idziemy na wymarzony kurs nurkowania, gdy zapisujemy się na zajęcia z hiszpańskiego, by spełnić marzenie o podróży do Barcelony, a także wtedy, gdy włączamy webinar o zdrowym odżywianiu. Możemy uczyć się szycia, gotowania albo projektowania stron internetowych. Nigdy nie wiadomo, dokąd zaprowadzą nas nowe możliwości i umiejętności — mogą jednak pozwolić nam ruszyć z miejsca i otworzyć przed nami zupełnie nieznane perspektywy.

Bonus: kilka książek o tym, jak skutecznie się uczyć

Jeśli interesuje Cię temat samodzielnej nauki, możesz sięgnąć po kilka ciekawych tytułów, które pokażą, jak skutecznie się uczyć:

  • Mistrzowski samouk. Jak łatwo i skutecznie doskonalić się w dowolnej dziedzinie, Schewe Olav, Oakley Barbara
  • Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza, Cal Newport
  • Rewolucja w uczeniu, Gordon Dryden, Jeannete Vos 
  • Sztuka samodzielnej nauki. Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie, Hollins Peter

Podsumowanie

Pamiętaj, że podręczniki szkolne (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-ksiegarnia-internetowa-a-562.html), które nieodzownie kojarzą się z nauką, to dziś tylko jedno z wielu źródeł wiedzy. Możesz wykorzystać repetytoria, książki tematyczne i branżowe, darmową wiedzę dostępną w sieci (np. blogi ekspertów, webinary, filmiki), możesz zapisać się na kursy, szkolenia, studia czy do szkół policealnych. Choć wiedza jest na wyciągnięcie ręki, nasz świat szybko się zmienia i do takich realiów najlepiej dostosowani są ci, którzy potrafią nieustannie uczyć się nowych rzeczy. Warto być jedną z takich osób, by osiągnąć sukces.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama