reklama

Niemcy: Koalicja rządząca planuje dalszą liberalizację aborcji. Kościół wyraża sprzeciw i zaniepokojenie

Przed możliwością rozpętania sporu społecznego w związku z lansowanymi przez partie rządzące SPD, Zielonych i FDP planami poszerzenia dostępu do aborcji przestrzegł Kościół katolicki w Niemczech.

MG

|

KAI

dodane 02.05.2024 12:54

Głos w tej debacie zabrał kardynał Reinhard Marx z Monachium. W swoim kazaniu podczas pierwszego uroczystego nabożeństwa majowego w monachijskiej katedrze Matki Bożej wezwał do utrzymania rozwiązań, które nazwał „z trudem wypracowanym kompromisem” w sprawie paragrafu 218 dotyczącego aborcji. Jednocześnie wyraził sprzeciw Kościoła katolickiego wobec planowanej nowej regulacji, która jeszcze bardziej ograniczyłaby ochronę życia nienarodzonych, i uzależniałaby prawo do życia od wieku dziecka w łonie matki.

Kard. Marx wyraził nadzieję, że niemiecki rząd będzie na tyle rozsądny, by nie anulować osiągniętego kompromisu. Jego zdaniem, w przeciwnym razie nieuchronna jest spór społeczny o ochronę życia ludzkiego. Kardynał przypomniał, że Kościół katolicki nie był zbyt zadowolony z rozwiązania osiągniętego w latach 90-tych.

Do tej pory aborcja w Niemczech jest regulowana przez zasady określone w § 218 kodeksu karnego. Co do zasady jest nielegalna. Pozostaje jednak bezkarna, jeśli zostanie przeprowadzona w ciągu pierwszych dwunastu tygodni życia dziecka w łonie matki. Ponadto kobieta w ciąży musi wcześniej otrzymać poradę; między poradą a aborcją muszą upłynąć co najmniej trzy dni. W myśl tego ustawodawstwa aborcja może być przeprowadzona bezkarnie, jeśli do ciąży doszło w wyniku gwałtu oraz w przypadkach zagrożenia życia, zdrowia fizycznego lub psychicznego matki. Co roku w Niemczech zgodnie z prawem ginie ok. 100 tys. poczętych dzieci.

W połowie kwietnia komisja ekspertów powołana przez niemiecki rząd przedstawiła zalecenia dotyczące nowych, bardziej liberalnych przepisów. Zalecono usunięcie z prawa karnego prawnej oceny aborcji i swobody dostęp do aborcji w w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Do 22. tygodnia miałaby być możliwa pod określonymi warunkami.

1 / 1

reklama