Komentarz do liturgii słowa

« » Styczeń 2023
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Inny Kalendarz

Piątek 20 stycznia 2023

ks. Bartłomiej Kuźnik

Huk wodospadów

Te szczegóły, powściągliwego przecież w narracji Marka, przykuwają uwagę. Przy oszczędności słów podkreśla: że na górze, że przywołał tych, których chciał, że… przyszli do Niego. Jakby wciąż od czasów Dawida Głębia nie przestawała przyzywać głębi z hukiem wodospadów (Ps 42,8). Jakby Bóg i człowiek nie mogli bez siebie wytrzymać.

Właśnie tak. Wciąż się przyzywają. Głębokości Boga i głębokości człowieka. Wciąż za sobą tęsknią, wciąż się szukają, wciąż wybierają. Symetrii tu, rzecz jasna, nie ma, ale ustawi to dzisiejsza ewangelia – Jego umiłowanie i Jego wybranie. Cała ta Dwunastka będzie w teologii nazywana Dwunastoma. Zawsze przez duże „D”. To będzie baza, fundament, to będą filary Kościoła, którego bardzo chciał. Z czasem dołączy do nich Maciej. 

Nasza Matka Kościół przypomina nam jednak prawie codziennie w liturgii, że chodzi tutaj także o wybór wszystkich uczniów Jezusa. Po przeistoczeniu w II Modlitwie Eucharystycznej płynie w naszą stronę głos kapłana: „Dziękujemy, że nas wybrałeś, abyśmy stali przed Tobą i Tobie służyli”. Coś pięknego móc to słyszeć, móc to wypowiadać. 

Kilkanaście lat temu do jednego z telewizyjnych talk-show amerykańskiego stanu Texas został zaproszony ksiądz. Prowadzący zadawał mu wiele ognistych pytań. W końcu stonował i zapytał: – A kiedy ksiądz właściwie wybrał kapłaństwo? Gość po chwili: – Dziś rano. – Jak  to dziś rano? – Każdego ranka stawiam sobie to pytanie, czy chcę w tym trwać? Jeżeli ksiądz to przestaje robić, jeżeli małżonek przestaje się pytać, czy wybiera tę żonę, tego męża, to to się zaczyna psuć. Z tym pytaniem trzeba się budzić, tych wyborów trzeba dokonywać codziennie. Inaczej – to jest początek końca. 

... Dumny z Ciebie wybrał Cię na górze – by wszyscy widzieli. I od tamtej chwili codziennie nas z nadzieją wybiera.  
 

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.