Komentarz do liturgii słowa

« » Luty 2023
N P W Ś C P S
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
  • Inny Kalendarz

Poniedziałek 20 lutego 2023

ks. Arkadiusz Nocoń

Wszystko możliwe dla tego, kto wierzy

„Uczniowie nie mogli wyrzucić złego ducha”. Uzdrowienie opętanego chłopca wywarło tak wielkie wrażenie na uczniach Jezusa, że aż trzech Ewangelistów zamieściło je w swoich Pismach, uzupełniając się wzajemnie informacjami. Ewangelista Marek podaje nam dzisiaj, że miało to miejsce po zejściu Jezusa z Góry Tabor, Góry Przemienienia. Oba te wydarzenia, tzn. Przemienienie Jezusa na Górze Tabor i nieudolną, w tym samym czasie, próbę uwolnienia chłopca od złego ducha przez Apostołów, ukazał nam genialnie Rafael Santi na swoim obrazie „Przemienienie Pańskie” (obecnie w Pinakotece Watykańskiej). Dlaczego Apostołom nie udało się wyrzucić złego ducha? Pan Jezus powie im, że z powodu ich małej wiary, braku modlitwy i postu, a współcześni komentatorzy dodają, że również dlatego, iż próbowali to uczynić na własną rękę, bez przywołania mocy Jezusa, bez wewnętrznej jedności z Nim na modlitwie. Jak na obrazie Rafaela, Apostołowie dyskutują więc między sobą, wzajemnie się pouczają, kłócą(?), zapominając o Tym, którego mocą jedynie mogą uzdrowić. Skutek? „Nie mogli złego ducha wyrzucić”.

„Na widok Jezusa zły duch począł miotać chłopcem”. Raz po raz wśród biblistów ożywa dyskusja, czy chłopiec z dzisiejszej Ewangelii był rzeczywiście opętany, czy też chorował na epilepsję. Gwałtowna reakcja na samą obecność Jezusa sugeruje opętanie, czegoś podobnego nie zauważa się bowiem w Ewangeliach w przypadku chorób cielesnych. W owym „miotaniu się chłopca”, niektórzy widzą również obraz dzisiejszego, zagubionego pokolenia młodych, miotającego się między wodą (czy raczej wódą), a ogniem, tzn. między apatią i beznadzieją, a euforią i nieokiełznaną żądzą. Ratunek jest Jeden: „Przyprowadźcie ich do Mnie”!

„Ten rodzaj złego ducha można wyrzucić tylko modlitwą i postem”. „Demonów jest mnogość i rozliczność – pisał kiedyś Edward Stachura. Demon pieniądza, demon gonitwy za władzą, demon gonitwy za sławą, lepki demon lenistwa, słodki demon marzenia, tani demon nienawiści, przemądrzały demon nauki, demon znaczenia i tak dalej demonicznie”. Niezależnie ile by ich nie było, każdego można wyrzucić. Wiarą, modlitwą i postem.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.