Abp Jędraszewski: idziemy dalej drogą zainicjowaną przez Jana Pawła II

Na watykańskim szczycie na temat ochrony nieletnich mocno przypominano, że to Jan Paweł II rozpoczął proces zmierzenia się Kościoła z wykorzystywaniem seksualnym dzieci.

Wskazuje na to abp Marek Jędraszewski, który na spotkaniu reprezentował Konferencję Episkopatu Polski.

Metropolita krakowski przypomina, że w wystąpieniach relatorów wielokrotnie powracał kluczowy dokument, który oficjalnie rozpoczął proces zmierzenia się Kościoła z tym problemem. Było to motu proprio Jana Pawła II „Sacramentorum sanctitatis tutela” z 2001 r., a także przemówienie do episkopatu Stanów Zjednoczonych z 2002 roku. Uczestniczący w szczycie amerykańscy biskupi podkreślają, że to dzięki jasnym regułom wskazanym przez Jana Pawła II skala problemu nadużyć wobec małoletnich radykalnie się u nich zmniejszyła. „Dokonano bardzo znaczącego kroku, aby postawić tamę temu złu, które stało się prawdziwym nieszczęściem dla Kościoła i proces ten jest kontynuowany” – mówi abp Jędraszewski.

- To rzymskie spotkanie wchodzi w wielki proces oczyszczania Kościoła od wielkich nieszczęść jakie zaistniały na skutek molestowania i krzywdzenia dzieci i młodzieży przez osoby, które są szczególnie odpowiedzialne za wychowanie młodych, i nie tylko młodych, odpowiedzialne za to, żeby innych prowadzić do Pana Boga – mówi Radiu Watykańskiemu abp Jędraszewski. – Jest to kolejny etap, który zaczął się w sposób radykalny w latach 2001-2002, wtedy kiedy Jan Paweł II ogłosił motu proprio, tzn. dokument, który powstał z własnej inicjatywy i woli Papieża. To Jan Paweł II chciał, aby na problem pedofilii w Kościele spojrzeć w sposób jednoznacznie potępiający zło, które zaistniało, a jednocześnie żeby znaleźć właściwe drogi rozwiązywania tego problemu. I stąd te lata wracają jako pewna radykalna cezura czasowa w procesie oczyszczania się Kościoła.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama