W najbliższą niedzielę III Światowy Dzień Ubogich!

Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie – te słowa Psalmu to motto przesłania papieża Franciszka na obchodzony już po raz trzeci Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku przypada 17 listopada.

Ojciec Święty pisze o odpowiedzialności chrześcijan za przywracanie biednym nadziei. Caritas Polska realizuje tę misję na co dzień, docierając do potrzebujących pomocy i obejmując  ich swoim wsparciem.

„Konieczne jest, przede wszystkim w czasach takich, jak nasze, odnawiać nadzieję i przywracać zaufanie. To program, którego wspólnota chrześcijańska nie może nie doceniać. Z niego bierze się bowiem wiarygodność naszego głoszenia oraz prawdziwość świadectwa chrześcijan.” – pisze Ojciec Święty. I dodaje: „Zaangażowanie, nawet społeczne, na rzecz ubogich nie jest jakąś dodatkową i zewnętrzną działalnością dla Ewangelii, wręcz przeciwnie, ukazuje realizm wiary chrześcijańskiej i jej ważność historyczną.”

Ludzie, nie cyfry

– Papież apeluje, aby w tym dniu zostawić statystyki, bo biedni to nie numery, dzięki którym można pochwalić się działaniami i projektami. W duchu tych słów działamy, zawsze mając na uwadze przede wszystkim człowieka i jego potrzeby – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

W tym wyjątkowym dniu, zamiast przytaczać liczby ilustrujące skalę pomocy udzielanej przez Caritas Polska, przypominamy kilka historii naszych podopiecznych.

Pan Lucjan ma 70 lat, mieszka sam, w niewielkim mieszkaniu na warszawskiej Pradze. Jest poważnie chory, ma trudności z poruszaniem się. Wymaga opieki lekarskiej i psychologicznej, bo niedawno zmarła jego mama, którą przez wiele lat się opiekował. Wysokość jego renty nie przekracza 1100 zł. To za mało, żeby opłacić czynsz i najpotrzebniejsze zakupy. Dzięki Caritas Polska i sieci sklepów Biedronka, pan Lucjan i wielu innych seniorów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, korzystają ze specjalnej karty „Na codzienne zakupy”. Dla pana Lucjana i pozostałych osób korzystających z karty jest to ważna pomoc – tym cenniejsza, że dyskretna. Karta „Na codzienne zakupy” jest podobna do zwykłych kart płatniczych, a jej posiadacze mogą dzięki comiesięcznemu doładowaniu w wys. 150 zł kupić w sklepach sieci Biedronka szereg potrzebnych im na co dzień produktów. W zakupach pomagają seniorom wolontariusze Caritas.

Pani Monika trafiła do Caritas w 2014 roku jako alkoholiczka opuszczająca ośrodek ofiar przemocy w rodzinie. Zamieszkała  w prowadzonej przez Caritas noclegowni, podjęła też pracę w kuchni w ramach warsztatów Centrum Integracji Społecznej. Dzięki Caritas pani Monika wyjechała do pracy do Niemiec. Po powrocie zamieszkała we własnym mieszkaniu. Od 2014 roku pani Monika jest abstynentką, dzięki czemu odnowiła kontakty z dziećmi, ukończyła studia i dziś pracuje jako opiekunka osób starszych oraz zaopatrzeniowiec w Centrum Caritas.

Pani Klaudia wskutek rzadkiej choroby nowotworowej straciła nogę. Jej ojciec zmarł w 2003 roku, a mama, ze względu na chorobę córki, była zmuszona zrezygnować z pracy. Pani Klaudia nie wstydzi się swojej niepełnosprawności, wręcz przeciwnie, swoją postawą udowadnia, że nie stanowi ona żadnych barier w realizacji marzeń. Studiuje i udziela się w wolontariacie. Dzięki zbiórce prowadzonej za pośrednictwem założonego przez Caritas portalu uratujecie.pl udało się zgromadzić ponad 174 tys. zł na nową protezę dla pani Klaudii (stara uległa zużyciu, brak nowej groził pani Klaudii pozbawieniem samodzielności).

Czasem potrzeba tak niewiele

„Warunkiem, jaki stawia Pan Jezus uczniom, aby stali się wiarygodnymi ewangelizatorami, jest konieczność rozsiewania widzialnych znaków nadziei” – pisze papież Franciszek.

W swoim przesłaniu Ojciec Święty zwraca uwagę, że jako chrześcijanie jesteśmy wezwani, „aby zaangażować się osobiście w służbę, która jest autentyczną ewangelizacją”. To zaangażowanie może mieć rozmaite wymiary. Niekiedy mały, spontaniczny gest, jest w stanie odmienić czyjeś życie. Pięknie opowiada o tym aktor Lech Dyblik, ambasador wspólnej akcji Caritas Polska i stołecznej Straży Miejskiej – „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

Pobudzić społeczną uwagę

O tym, że pomoc potrzebującym powinna wykraczać poza ramy okazjonalnych akcji i kampanii, nie trzeba nikogo przekonywać. Papież Franciszek akcentuje to wyraźnie w swoim przesłaniu, zaznaczając jednak, że inicjatywy towarzyszące Światowemu Dniu Ubogich również odgrywają istotną rolę:

„Zaangażowanie chrześcijan, z okazji tego Dnia Ubogich, a przede wszystkim w życiu codziennym, nie polega tylko na inicjatywach towarzyszących, które, jakkolwiek godne pochwały i konieczne, powinny pobudzić w każdym z nas uwagę poświęcaną tym, którzy znajdują się trudnościach.” – pisze Ojciec Święty.

Właśnie zwróceniu uwagi, uwrażliwieniu nas na problemy tych, którzy potrzebują naszej pomocy, służą inicjatywy podejmowane w związku z tegorocznym Światowym Dniem Ubogich przez poszczególne diecezjalne Caritas. Kilka z nich przedstawiamy poniżej:

- Caritas Archidiecezji Poznańskiej przygotowania do tegorocznego Światowego Dnia Ubogich rozpoczęła już 12 listopada, zapraszając wszystkich chętnych na pielgrzymkę do Świebodzina i Rokitna. 14 listopada na ulicach, w miejscach, gdzie żyją bezdomni oraz w okolicach jadłodajni, gdzie codziennie spożywają posiłki, były rozdawane koce, śpiwory, plecaki, termosy. Specjalne pakiety pomogą chociaż w minimalnym stopniu zabezpieczyć przed zimnem osoby, które z różnych względów nie nocują w ośrodkach. 15 listopada chętni będą mogli skorzystać z darmowych usług fryzjerów, łaźni oraz wyprać lub wymienić odzież.  16 listopada będzie Dniem Duchowym. W 4 jadłodajniach oraz w Ośrodku dla Bezdomnych przy ul. Krańcowej 10 będzie możliwość adoracji Pana Jezusa, wielbienia, spowiedzi oraz rozmowy. 17 listopada o godz. 12:00 w parafii Bożego Ciała w Poznaniu rozpocznie się uroczysta msza w intencji ludzi ubogich oraz tych, którzy im pomagają. Po mszy obiad dla wszystkich.

- W czasie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ubogich w Krakowie, tak jak w poprzednich latach, pielęgniarki ze Stacji Opieki Caritas będą dyżurować w Punkcie Medycznym zorganizowanym przy miejscu głównych krakowskich obchodów: namiocie spotkań, usytuowanym na Małym Rynku, a Kuchnia św. Brata Alberta przygotuje niedzielny posiłek (ok. godz. 14.00) kończący diecezjalne obchody, w którym wraz z ubogimi weźmie udział metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Pełny program obchodów jest dostępny na stronie Archidiecezji.

- Łódź. Obchody zainaugurowano 11 listopada. Jeszcze do 16 listopada, w godz. 16–20, ich organizatorzy zapraszają do specjalnie przygotowanego punktu wsparcia w Centrum Służby Rodzinie, przy ul. Broniewskiego 1A w Łodzi, gdzie potrzebujący pomocy mogą otrzymać ciepły posiłek, odzież, porady specjalistów (pracownika socjalnego, psychologa) oraz wsparcie duchowe. Przygotowana została również nowa edycja przewodnika „Gdzie zjeść, spać, umyć się, otrzymać wsparcie specjalistów – przewodnik po Łodzi”. Ubodzy skorzystają także z pomocy lekarza i pielęgniarki. Centrum ma służyć również osobom, które chcą pomóc, ale nie wiedzą jak. Specjaliści służą informacją oraz przekazują przewodnik. W niedzielę, 17 listopada, o godz. 12:30, w łódzkiej archikatedrze, odprawiona zostanie msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. Po liturgii wspólny posiłek na Placu Katedralnym. W parafiach archidiecezji łódzkiej odbędzie się finał akcji „Tytka charytatywna”.

- Wśród inicjatyw podejmowanych w związku z ŚDU przez Caritas Diecezji Siedleckiej, jest akcja „Zmyj szarość z ich życia”. Polega ona na zbiórce artykułów do higieny osobistej, kosmetyków, ręczników i chemii, które zostaną przekazane w Światowym Dniu Ubogich mieszkańcom prowadzonych przez Caritas diecezjalną mieszkań wspieranych oraz noclegowni przy ul. Kąpielowej 11 w Białej Podlaskiej. Przedmioty można dostarczać do 15 listopada 2019 r. do dwóch Centrów Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej: przy ul. Bpa I. Świrskiego 57 (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9–17) oraz w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 15 (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8–16). 17 listopada siedlecka Caritas zaprosi ponadto swoich podopiecznych na spektakl „Nerka” w wykonaniu aktorów Teatru Es. To sztuka o moralności, o relacjach międzyludzkich w chwili próby. Te ważne zagadnienia są jednak poruszane w konwencji komedii. Spektakl rozpocznie się 17 listopada 2019 r. o godz. 12:00 w Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach. Bilety dostępne są u kierowników jednostek Caritas Diecezji Siedleckiej.

Bielsko-Biała. Osoby ubogie, bezdomne, żyjące w poczuciu osamotnienia i wykluczenia zapraszamy 16 listopada (sobota) na mszę św. z homilią psychologa ks. Wojciecha Pala. Początek o godz. 13.00 w kaplicy kościoła NSPJ w Bielsku-Białej (przy dworcu PKS). Po mszy św., o godz. 14.00, w katakumbach kościoła NSPJ rozpocznie się spotkanie przy stole (ciepły posiłek i niespodzianka). W planach również: koncert zespołu Szkoły Ewangelizacji Cyryla i Metodego, czas uwielbienia z diakonią muzyczną Wspólnoty Miasto na Górze, świadectwa, pantomima i rozdanie drobnych upominków. Tegorocznym obchodom Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej będzie towarzyszyć szereg wydarzeń. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej jest współorganizatorem obchodów.

- 17 listopada w Centrum Kryzysowym dla Kobiet przy ul. Harcerskiej 13 w Koszalinie odbędzie się dzień otwarty. Do prowadzonej przez Caritas placówki, w godz. 11–16, zaproszone są kobiety przeżywające kryzys, doświadczające przemocy domowej, samotne matki, które potrzebują pomocy. Caritas zaprasza panie na wspólny obiad, kawę i ciasto oraz rozmowę.

- Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta organizują w niedzielę 17 listopada 2019 o godz. 10.30, w Centrum Charytatywnym przy ul. J. Styki 21 w Rzeszowie, „Śniadanie z Ubogimi”. Zapraszamy wszystkich potrzebujących: mieszkańców schronisk, bezdomnych oraz korzystających na co dzień z kuchni. Po Eucharystii, która rozpocznie się o 10.30, w programie przewidziano bezpłatne badania profilaktyczne przeprowadzone przez Centrum Medyczne MEDYK oraz wspólne śniadanie zakończone błogosławieństwem biskupa.

Ponadto w wielu parafiach (m.in. w diecezjach kieleckiej, koszalińskiej, siedleckiej), będzie prowadzona akcja „Torba miłosierdzia”. W jej ramach można będzie pobrać specjalnie przygotowane torby, wypełnić je żywnością o długim terminie ważności oraz środkami czystości, a następnie przynieść z powrotem do parafii – dary trafią do potrzebujących. Szczegółowe informacje na temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ubogich są dostępne na stronach poszczególnych diecezji oraz diecezjalnych Caritas.

Centrum Medialne Caritas Polska

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao