Podczas debaty w Centrum Prasowym PAP poświęconej przyszłości rynku telekomunikacyjnego w Polsce w kontekście wprowadzenia technologii 5G, eksperci byli zgodni w ocenie korzyści płynących z wykorzystania tej sieci. W dyskusji pojawił się również wątek potencjalnych zagrożeń.
O możliwościach sterowania pojazdami autonomicznymi oraz przeprowadzania skomplikowanych operacji zdalnie wspomniał rektor Wydziału Prawa i Administracji na Uczelni Łazarskiego Maciej Rogalski. Jego zdaniem rewolucji związanej z 5G będzie towarzyszyć tworzenie się nowych dziedzin technologii, gospodarki oraz przemysłu.
Z kolei na temat możliwości pokrycia siecią 5G obszarów na mapie Polski z różnych powodów pozostających poza zasięgiem szybkiego internetu mówił radca prawny z kancelarii itB Legal Łukasz Bazański. W jego opinii w takich miejscach sieć piątej generacji może zastąpić dotychczasową przestarzałą już łączność radiową.
"Technologia 5G to również pole do popisu szczególnie dla młodych inżynierów, którzy mogą za jej pomocą realizować swoje ambitne pomysły. Sam mogę jedynie przypuszczać jakie rozwiązania pojawią się w najbliższej przyszłości. Jednak w pierwszej kolejności powinna pomóc wyrównać dostęp do szybkiej sieci w całym kraju" - zauważa Bazański.
Regional Cyber Security Officer CEE & Nordics w Huawei Rafał Jaczyński zauważył, że technologia 5G stanowi swoiste poszerzenie horyzontu. Oprócz korzyści wynikających ze zwiększenia prędkości transferu danych zredukuje również opóźnienia sygnału przesyłanego w sieci oraz zwiększy jej pojemność, co pozwoli podłączyć więcej urządzeń.
„Warto pamiętać, że komunikacja stanowi zaledwie 11 procent potencjalnych przychodów wynikających z zastosowania technologii 5G. Sieć nowej generacji umożliwi rozwój branż, które do tej pory były ograniczone. Potrzebowały szybszej komunikacji zdalnej o mniejszych opóźnieniach, ale nie mogły jej otrzymać” – podkreślił Jaczyński.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.