Polacy przylgnęli do ekranów. Spędzamy przed nimi ponad 10 godzin dziennie!

Smartfony, tablety, laptopy telewizory to nieodłączni towarzysze naszego życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Z roku na rok coraz bardziej nieodłączni. Jak pokazuje najnowsze badanie, Polacy spędzają przed ekranami średnio 10 godzin i 26 minut dziennie.

W ciągu roku daje to łącznie 159 dni przy komputerze, telewizorze czy smartfonie. Wpływ na to „przywiązanie” do ekranów ponosi pandemia, ale i przed nią nie było pod tym względem dobrze.

Nowe dane na temat tego, ile czasu poświęcamy na wpatrywanie się w smartfony, tablety, monitory i telewizory przyniosło badanie „Życie przed ekranem. Jak wpływa na wzrok Polaków?”. Wynika z nich, że plagą naszych czasów jest coraz gorszy wzrok, a winę za to ponosi m.in. to, że nasze oczy są coraz dłużej wystawione na działanie światła emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych.

Z badania wynika, że jeszcze przed pandemią przeciętny Polak na przeglądanie Internetu poświęcał nieco ponad 6 godzin dziennie. Mowa tu o dniach powszednich, bo w weekendy surfowaliśmy w sieci jeszcze dłużej. Dziś ten czas jest jeszcze dłuższy, bo w trakcie pandemii zaczęliśmy wykorzystywać Internet do nowych zastosowań – edukacji zdalnej, spotkań i konferencji online, ale także do prywatnych rozmów na różnego rodzaju. Już dziś można więc powiedzieć, że smutną konsekwencją pandemii będą problemy ze wzrokiem. Naukowcy dowodzą bowiem, że spędzanie więcej niż 3 godzin dziennie przed monitorem u 9 na 10 ludzi prowadzi do pogorszenia wzroku.

W związku z pandemią koronawirusa 14 proc. aktywnych zawodowo Polaków zaczęło wykonywać swoje obowiązki z domu. Jednak największą zmianę odczuły dzieci i młodzież, których edukacja przeniosła się do rzeczywistości wirtualnej. Jednak lekcje online to nie jedyny powód, dla którego oczy najmłodszych narażone są na większy i częstszy kontakt z ekranem, obostrzenia również spowodowały ograniczoną możliwość z korzystania z zajęć na świeżym powietrzu. A przez to powszechną formą spędzania wolnego czasu stało się siedzenie przed komputerem. Tymczasem specjaliści zalecają, aby kilkulatki miały kontakt z urządzeniami elektronicznymi nie dłużej niż 2 godziny dziennie. Tymczasem aż dla 71 proc. rodziców maluchów w wieku 3–6 lat głównym sposobem wspólnego spędzania wolnego czasu jest siedzenie przed telewizorem, laptopem albo ze smartfonem czy tabletem w dłoni.

Nadużywanie technologii jest szczególnie niebezpieczne właśnie dla młodych osób. Niebieskie światło powoduje dzieci dwukrotnie wyższy spadek poziomu melatoniny niż u dorosłych. Skutkiem tego jest rozdrażnienie i bezsenność. Oczywiście da się całkowicie zrezygnować z korzystania z tych urządzeń, które są przede wszystkim narzędziem pracy i nauki. Jednak w czasach, w których jesteśmy zmuszeni używać ich częściej, warto zadbać o higienę pracy i o zdrowie naszych oczu.

Szczególnie istotne są częste przerwy. Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne (AOA) zaleca, aby co 20 minut oderwać wzrok od ekranu i popatrzeć przez 20 sekund na obiekt znajdujący się w odległości minimum 6 metrów. Możemy również zamknąć na chwilę oczy lub wykonać serię prostych ćwiczeń, na przykład wodząc wzrokiem za przedmiotami. Wpłynie to korzystnie na pracę mięśni gałek – podobnie jak odpowiednie, rozproszone oświetlenie w pokoju.

Aby zapobiec wysuszeniu oczu, warto wymuszać dodatkowe mruganie i zaopatrzyć się w krople nawilżające. Należy także często wietrzyć pomieszczenie oraz zadbać o jego odpowiednią wilgotność. Nie powinniśmy również pomijać znaczenia zdrowej diety i dostatecznej ilości snu. Poza tym niezwykle istotna jest poprawna pozycja naszego ciała oraz odpowiednie ustawienie monitora względem oczu.

źródło: mdn/ gra/ PAP Life

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zobacz: www.wokularach.pl >>

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama