Firma ML System stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. Wynalazek zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej prezydenta Andrzeja Dudy w siedzibie firmy w Zaczerniu koło Rzeszowa (Podkarpackie).
Jak zaznaczył prezydent Duda, „odkrycie tego urządzenia jest dzisiaj wielką dumą całej Rzeczypospolitej”.
„Dzisiaj zaprezentujemy najnowszy produkt firmy, niezwykły zupełnie, zwłaszcza w dzisiejszych bardzo trudnych czasach, kiedy jesteśmy dotknięci pandemią COVID-19.(…) To jest urządzenie, które wykrywa COVID-19 z oddechu, a również z różnych innych substancji w ciągu mniej niż 10 sekund” – powiedział prezydent.
Wyraził nadzieję, że urządzenie to nie tylko zapobiegnie wielu zakażeniom koronawirusem i uchroni wielu ludzi od infekcji, ale przede wszystkim ułatwi życie społeczeństwom na całym świecie.
Prezydent podkreślił, że „odkrycie tego urządzenia tu właśnie, w podrzeszowskiej firmie (...) jest dzisiaj wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej, a także również i moją”. W 2016 roku spółka została laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.
„Wierzę w to, że wkrótce po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i - mam nadzieję - rozsławi firmę na całym świecie, dlatego że jest to coś, czego do tej pory nie stworzył i nie zaprezentował - o ile mi wiadomo - jeszcze nikt” – mówił prezydent Duda.
Towarzyszący prezydentowi na konferencji prasowej prezes ML System Dawid Cycoń powiedział, że urządzenie stworzono w kilkadziesiąt dni. „Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia”– wyjaśnił prezes.
Cycoń na nadzieję, że produkt jego spółki będzie masowo stosowany w zakładach pracy, na lotniskach czy na przejściach granicznych. Podkreślił, że urządzenie nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi. „Ma za zadanie diagnozować wirusa wszędzie. Wierzę, że po wdrożeniu do masowej produkcji pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, ale również w skali całego świata” – stwierdził prezes ML System.
Z kolei prezydent Duda podkreślił, że urządzenie, które opracowano w ML System z myślą o wykrywaniu m.in. koronawirusa, jest „niezwykłym przykładem innowacyjnej myśli, naprawdę można śmiało powiedzieć, że wręcz genialnym, biorąc pod uwagę to, jak do tej pory wygląda diagnostyka koronawirusa”.
Prezydent, który - jak poinformował - poddał się testowi w laboratorium tej firmy na tym urządzeniu i uzyskał wynik negatywny - relacjonował, że „ono działa w sposób zbliżony do policyjnego alkomatu”. „Po prostu bierze się to urządzenie, dmucha się w ten otwór, i dosłownie po kilku sekundach na ekranie pojawia się wynik, czy ten test jest pozytywny, czy negatywny, czyli czy ktoś wydycha koronawirusa, czy też nie” – opisywał prezydent.
Jak przyznał, „rzeczywiście robi to niesamowite wrażenie”. „To jest naprawdę rewolucja, i jeszcze raz chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj właśnie dzieje się w Polsce i z Polski” – oświadczył prezydent Andrzej Duda.
ML System zajmuje się głównie tworzeniem materiałów, które zamieniają tradycyjne materiały budowlane na takie, które są aktywne fotowoltaicznie, m.in. zamienia żaluzje zewnętrzne na budynkach na takie, które wytwarzają prąd, oprócz tego mogą też ogrzewać budynek. Posiada własny ośrodek rozwojowy.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.