Przykatedralna Wieża Trynitarska w Lublinie została ponownie otwarta dla odwiedzających. W ramach remontu wymieniono instalację elektryczną czy przygotowano sale muzealne poświęcone sztuce religijnej pogranicza kultur. Nową atrakcją jest kawiarnia otwarta obok wejścia na taras widokowy, mieszczący się na wys. 40 m.
Uroczystego otwarcia Wieży Trynitarskiej dokonał abp Stanisław Budzik. Podczas uroczystości zwrócił uwagę, że Wieża Trynitarska jest równocześnie siedzibą archidiecezjalnego Muzeum. – Lublin jest miejscem spotkania wschodu i zachodu. Cieszymy się, że ten jeden z najbardziej widocznych punktów na panoramie naszego miasta, ta latarnia morska, która świeci w ciemnościach, będzie przypominała tradycje naszej archidiecezji. Myślę, że ponowne otwarcie naszej wieży i tych wystaw będą nam przypominały historię Lublina i pomogą wydobyć z niej to najcenniejsze, na czym możemy budować teraźniejszość i przyszłość – powiedział metropolita lubelski.
Trwający półtora roku remont objął m.in. wymianę instalacji elektrycznej, montaż systemu antypożarowego i innych środków bezpieczeństwa. – Wieża jest teraz bezpieczna dla odwiedzających. Wyposażyliśmy wieżę w nowe oświetlenie galeryjne, dodatkowo zamontowaliśmy rzutniki, telewizory, panele dotykowe, aby muzealna część naszej wieży była atrakcyjna dla turystów – mówił ks. Jakub Olech, v-ce ekonom Archidiecezji Lubelskiej.
Pierwsza wystawa, jaka została otwarta w odnowionej Sali Białej pochodzi ze zbiorów nieżyjącego ks. Tadeusza Kawali, wybitnego działacza ekumenicznego i krzewiciela łączenia kultur pogranicza. – Wchodząc do tej sali widać to symboliczne pogranicze dwóch sfer ludzkiego życia: to co duchowe i to co przyziemne. Widzimy elementy wyposażenia cerkwi, takie jak carskie wrota czy ikony, ale też i zwykłej chaty, chociażby ta ceramika pokucka i huculska, którą śp. ks. Kawala kolekcjonował – tłumaczył ks. Łukasz Trzciński, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie.
Na odwiedzających staromiejską wieżę, po przejściu 207 schodów, na tarasie widokowym czeka nie tylko widok panoramy całego miasta, ale także kawa i inne napoje serwowane w nowo otwartej kawiarence.
Wieża Trynitarska jest najwyższym punktem zabudowy staromiejskiej Lublina. Mierzy ponad 60 m. Została wzniesiona w 1693 roku w miejscu dawnej furty klasztornej jezuitów. Dzisiejszy neogotycki wygląd zawdzięcza przebudowie z 1819 roku, a jej nazwa pochodzi od zakonu trynitarzy, którzy rezydowali w budynkach pojezuickich w latach 1781 – 1814.
dab / Lublin