Polska: jak odzyskać wygasły profil zaufany?

Z końcem października wygasło ponad 5,5 mln profili zaufanych w Polsce. Ministerstwo cyfryzacji radzi, co można zrobić, jeśli zapomniało się przedłużyć ważności podpisu elektronicznego.

Do ponownego założenia profilu zaufanego, jeśli wygasł 31 października, zachęciło w piątek ministerstwo cyfryzacji. Resort przypomniał, że mimo, iż sam profil wygasł, nadal czynne jest założone tam konto i przez nie można online uzyskać nowy profil zaufany.

Profil zaufany jest ważny przez trzy lata - przypomniało w komunikacie przekazanym w piątek PAP biuro komunikacji MC. Dzięki profilowi zaufanemu można logować się do usług publicznych i składać podpis zaufany.

Co teraz zrobić?

„ W czasie pandemii jego ważność była przedłużana automatycznie, ale od teraz trzeba to robić samodzielnie" - podało biuro. „W każdej chwili możesz zalogować się na nie i założyć nowy profil zaufany. Zrób to przez internet bez wychodzenia z domu" - zachęcało w informacji tłumacząc sposób postępowania.

„Zaloguj się na swoje konto i w zakładce Załóż nowy profil zaufany wybierz jedną z opcji - +Załóż profil zaufany przez bank lub innego dostawcę+ lub +Załóż profil zaufany e-dowodem+" - instruował resort.

W sytuacji, gdy ktoś nie ma konta lub nie może się na nie zalogować trzeba wejść stronę pz.gov.pl, użyć przycisku „Zarejestruj się" i wybrać jedną z dostępnych tam opcji potwierdzenia tożsamości. "Po potwierdzeniu profilu możesz już z niego korzystać" - dodało biuro opisując procedurę.

W razie pytań lub problemów z założeniem konta lub nowego profilu zaufanego można skorzystać z centrum pomocy poprzez adres mailowy pz-pomoc@coi.gov.pl lub dzwoniąc na numer +48(42)253 54 50 – od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00.

MC informowało wcześniej, że z końcem października wygasało ponad 5,5 mln profili zaufanych - jedna trzecia wszystkich założonych. Tożsamość w profilu zaufanym można potwierdzić korzystając z jednej z czterech metod - bankowości elektronicznej, wideo weryfikacji, wykorzystania dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub potwierdzenia tożsamości w jednej z placówek, m.in. w oddziałach w ZUS, urzędach gmin i urzędach skarbowych.

autor: Aleksander Główczewski

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama