„Po związki partnerskie pójdę do piekła i zawiążę pakt z diabłem”. Przerażająca deklaracja min. Kotuli na Marszu Równości

„Po związki partnerskie, po równość małżeńską, po ustawę o uzgodnieniu płci, po godność i prawa człowieka dla społeczności LGBT pójdę do piekła i zawiążę pakt z diabłem. Obiecuję, że kiedy spotkamy się tu za rok, to chociaż część tych postulatów będzie zrealizowana” – podkreśliła minister ds. równości Katarzyna Kotula podczas sobotniego Marszu Równości w Łodzi.

Minister Kotula razem z kilkoma tysiącami uczestników przeszła ulicami Łodzi w Marszu Równości. 13. edycja wydarzenia, mającego na celu zwrócenie uwagi na problem mniejszości i potrzebę przeciwdziałania dyskryminacji osób LGBTQ+, odbyła się pod honorowym patronatem minister ds. równości. Parada w Łodzi była też pierwszą, w której Kotula uczestniczyła w roli szefowej resortu.

„Jestem tutaj dzisiaj, żeby zadeklarować, że wiem, jaka odpowiedzialność na mnie ciąży. I obiecuję wam, kochane, drogie osoby, które jesteście ważną częścią mojego życia od zawsze, że zrobię wszystko, żeby zadbać o waszą godność i wasze bezpieczeństwo. Żeby zadbać także o to, bo po tylu latach tego bagna na to po prostu zasługujcie, by wszystko, co dzieje się o was działo się z waszym udziałem” – mówiła Kotula.
Zapewniła również, że zrobi wszystko, by w rządzie koalicji 15 października przekonać „twardogłowych” i „pseudokonserwatywnych” polityków, żeby zrozumieli, że demokracja, praworządność i konstytucja jest o społeczności LGBTQ+, prawach człowieka i europejskich wartościach.

„Jest o tym, że minimum, które musimy wam zagwarantować to jest to, o co od wielu lat walczycie. Chciałam złożyć wam deklarację, że zrobię absolutnie wszystko, by doprowadzić do końca sprawę związków partnerskich i potem wyruszyć w marsz po równość małżeńską. Zrobię wszystko, żeby ustawa o uzgodnieniu płci została przyjęta, bo macie tam w rządzie prawdziwych sojuszników” – zapewniła.

„Po związki partnerskie, po równość małżeńską, po ustawę o uzgodnieniu płci, po godność i prawa człowieka dla społeczności LGBT pójdę do piekła i zawiążę pakt z diabłem. Obiecuję, że kiedy spotkamy się tu za rok, to chociaż część tych postulatów będzie zrealizowana” – podkreśliła minister.

Poinformowała też, wkrótce na posiedzenie rządu, a następnie do Sejmu trafi ustawa o nowelizacji Kodeksu karnego dotycząca mowy nienawiści wobec osób LGBT.

Tegoroczny marsz przeszedł ulicami Łodzi pod hasłem „Równość się rzekło”. To – jak wyjaśnili organizatorzy z Fabryki Równości – przypomnienie o obietnicach złożonych społeczności LGBTQ+ przez koalicję 15 października i pociąganie polityków do odpowiedzialności za swoje zobowiązania.

„Maszerujemy ponieważ słów o równości nie można rzucać na wiatr. Nie jesteśmy kartą przetargową. Coś nam obiecano i należałoby spełnić obietnice wyborcze. Najważniejszym postulatem do zrealizowania jest ustawa o związkach partnerskich. Nie chodzi tutaj tylko o osoby LGBTQ+, ale także o zabezpieczenie osób heteroseksualnych w związkach, bo w polskim prawie nie ma czegoś takiego, jak konkubinat. To powinno być ważne dla wszystkich Polaków” – tłumaczyła Ida Mickiewicz-Florczak z Fabryki Równości.

Organizatorzy postulowali o pełną równość małżeńską, usprawnienie procesu tranzycji w wymiarze prawnym i medycznym, refundację terapii hormonalnej, nowelizację Kodeksu karnego o definicję mowy nienawiści i ściganie z urzędu przestępstw motywowanych queerfobią i transfobią, edukację seksualną i antydyskryminacyjną w podstawie programowej, liberalizację prawa dot. aborcji i antykoncepcji.

Źródło: PAP

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama