Stany alarmowe były w nocy na 76 stacjach hydrologicznych, głównie w południowo-zachodniej Polsce. Na 40 kolejnych przekroczono stany ostrzegawcze – poinformował IMGW. Stan klęski żywiołowej rozszerzono na kolejne regiony województwa dolnośląskiego i opolskiego.
Stan klęski żywiołowej obejmie teraz powiaty w województwie dolnośląskim: lubański, dzierżoniowski i świdnicki, a także powiaty województwa opolskiego: opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski. Poinformował o tym podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
W poniedziałek rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na objętym powodzią obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. To powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski, ząbkowicki, lubański, dzierżoniowski i świdnicki, głubczycki, nyski, prudnicki, opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski, bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz gmina Strzeleczki w powiecie krapkowickim, Wałbrzych i Jelenia Góra i Bielsko-Biała.
Rozporządzenie w tej sprawie będzie obowiązywać do 16 października włącznie.
Minister Siemoniak powiedział, że „w ciągu najbliższych godzin w sposób formalny to rozporządzenie będzie znowelizowane”.
Lista stanów alarmowych
W nocy z poniedziałku na wtorek na 76 stacjach hydrologicznych przekroczone były stany alarmowe, a na 40 kolejnych – stany ostrzegawcze. Dotyczy to przede wszystkim południowo-zachodniej Polski.
Na Odrze stan alarmowy przekroczony był na stacjache: Chałupki, Olza, Krzyżanowice, Racibórz-Miedonia, Koźle, Krapkowice, Opole-Groszowice, ujście Nysy Kłodzkiej, Brzeg, Oława i Ścinawa.
Na Nysie Kłodzkiej stan alarmowy został przekroczony na stacjach: Kłodzko, Bardo, Nysa, Kopice i Skorogoszcz. Na Bystrzycy woda powyżej stanu alarmowego poziom była w Lubachowie, Kraskowie, Mietkowie i Jarnołtowie.
W Łażanach i Bogdaszowicach powyżej stanu alarmowego była rzeka Strzegomka. Kaczawa powyżej stanu alarmowego była na stacjach: Świerzawa, Dunino i Piątnica.
Rzeka Bóbr przekroczyła stan alarmowy na stacjach: Wojanów, Jelenia Góra, Pilchowice, Dąbrowa Bolesławiecka, Szprotawa i Żagań. W Jeleniej Górze powyżej stanu alarmowego była również rzeka Kamienna.
Kwisa przekroczyła stan alarmowy w Leśnej, Nowogrodźcu i Łozach. Nysa Łużycka powyżej poziomu alarmowego była w Zgorzelcu i Przewozie.
Na Wiśle stan alarmowy został przekroczony Jawiszowicach i Bieruniu Nowym, na Warcie - w Mstowie.
Stany ostrzegawcze były notowane m.in. na Odrze w Brzegu Dolnym, Malczycach i Głogowie; na Bobrze na stacjach Błażkowa, Kamienna Góra i Nowogród Bobrzański oraz na Kwisie w Mirsku i Gryfowie Śląskim.
Na Wiśle powyżej stanu ostrzegawczego były stacje hydrologiczne w Pustyni i Sierosławicach, a na Sole – w Oświęcimiu.
Wszystkie ręce na pokład
Walkę z powodzią wspiera już 4,9 tys. żołnierzy. Jeszcze w niedzielę było to 4,6 tys. żołnierzy.
Siły te tworzą cztery wojskowe zgrupowania zadaniowe Wojsk Obrony Terytorialnej, osiem zespołów inżynieryjnych wyposażonych w ciężki sprzęt z wojsk operacyjnych, a także 18 śmigłowców w operacji niesienia pomocy.
„Dodatkowo siły z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Kolejne jednostki operacyjne w gotowości” – poinformował resort obrony.
Zadaniem żołnierzy jest ochrona życia i zdrowia mieszkańców, umacnianie wałów przeciwpowodziowych, prowadzenie i wspieranie działań ewakuacyjnych oraz wsparcie logistyczne. Wojsko nie wysadza wałów.
W walce z powodzią i jej skutkami biorą udział wszystkie służby mundurowe. To przede wszystkim strażacy, zarówno zawodowi, jak i ochotnicy, którzy m.in. ewakuują mieszkańców z zagrożonych terenów i uczestniczą we wzmacnianiu wałów przeciwpowodziowych. Opuszczonych domów przed szabrownikami pilnuje policja wspierana przez żołnierzy. W działania zaangażowana jest także Straż Graniczna, a nawet Służba Więzienna i Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, która wysłała znad Bałtyku na południe Polski swoje dwa zespoły wraz ze sprzętem.
Źródło: