„Syn Boży chciał na nowo uświęcić poczęcie i narodzenie”. Dziś uroczystość Zwiastowania

To jedno ze starszych chrześcijańskich świąt. Jest obchodzone co najmniej od VI w. Dlaczego Chrystus wolał się urodzić, niż objawić jako dorosły? Krótko tłumaczy to bł. Katarzyna Emmerich.

Zwiastowanie – czyli przybycie do Maryi anioła Gabriela, który oznajmił jej, że zostanie matką Syna Bożego – jest powszechnie mylone z Niepokalanym Poczęciem. Tymczasem dogmat o Niepokalanym Poczęciu, czyli o tym, że Maryja poczęta przez rodziców nie została obciążona grzechem pierworodnym jest względnie nowy – pochodzi z 1854 r. Tymczasem święto upamiętniające Zwiastowanie obchodzono już w VI w. na Wschodzie i w VII w. na Zachodzie. Musiało być ustanowione wcześniej. Kiedy dokładnie, tego nie wiadomo, bo najprawdopodobniej nie ustanawiał go jakiś kościelny dokument, ale tradycja. Papież Sergiusz I polecił, aby w to święto procesje wychodziły z kościołów. O święcie Zwiastowania wspominają synody w Toledo (656 r.) i w Trullo (692 r.).
Grota Zwiastowania w Nazarecie była miejscem kultu już w I w. W II lub III w. postała tam pierwsza świątynia. W IV wieku bazylikę Zwiastowania ufundował w Nazarecie Józef z Tyberiady, bogaty Żyd, który przyjął chrześcijaństwo. Wybudował on kościół w miejscu, gdzie według podania miał stać domek Świętej Rodziny. W 570 r. nawiedza tę bazylikę i opisuje pielgrzym, Antoni z Piacenzy. Palestyńscy autorzy Hegezyp i Juliusz Afrykańczyk (odpowiednio: II i III w.) wskazują, że w okolicy żyli ludzie szczycący się tym, że są krewnymi Jezusa. Ostatnim krewnym miał być Konon z Nazaretu, który poniósł śmierć męczeńską między 249 r. a 251 r.

Bazylika przetrwała do XI w. Krzyżowcy na jej miejscu wystawili o wiele większą i bardziej okazałą. Ta z kolei przetrwała aż do 1955 r., kiedy to franciszkanie wystawili nową, obecnie istniejącą świątynię.. Pamiątką najpewniejszą z czasów Maryi jest jej Studnia, jedyna zresztą w Nazarecie. Domek Maryi znalazł się we włoskim Loreto, które przez wieki było jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych Europy, a i dziś jest odwiedzane przez wiele osób. Domek z Loreto pasuje do fundamentów, które znajdują się w Nazarecie, zgadza się też materiał, z którego go wykonano oraz inne szczegóły. Według jednej z wersji, do Italii przewieźli go krzyżowcy. Legenda, ale też np. relacja bł. Katarzyny Emmerich wskazuje, że przeniesienia domku w cudowny sposób dokonali aniołowie. Badania archeologiczne i architektoniczne nie przesądzają sprawy. Są przesłanki wskazujące na udział krzyżowców i bogatej rodziny Angeloi (co mogłoby być źródłem legendy o aniołach), ale też budynek nie nosi śladów rozbiórki i ponownego złożenia. Zatem dysponujący średniowiecznymi środkami transportu rycerze musieliby go przenieść z Bliskiego Wschodu w całości.

Wybór Maryi

„Maryja mogła odrzucić propozycję, która wyszła z ust anioła, a Bóg uszanowałby jej decyzję w taki sam sposób, w jaki bezwarunkowo szanuje wolność człowieka” – przypomina katolicki portal ACI Prensa. Niepokalane Poczęcie nie oznaczało, że Maryja nie miała wolnej woli. Mając przed sobą perspektywę ciąży, która prawdopodobnie będzie uznana za skutek zdrady narzeczonego – wiele ryzykowała, nie mówiąc o konieczności zmiany planów życiowych. Odpowiedziała jednak: „Niech mi się stanie według słowa Twojego”, biorąc w ten sposób udział w cudzie, którego nigdy do końca nie będziemy w stanie zrozumieć.  

„Maryja miała Jezusa w swoim łonie. To było dziewięć miesięcy czekania, ukrywania w sobie źródła życia. Dziewięć miesięcy, podczas których każda chwila była potwierdzeniem, że natura ludzka ma niezmierzoną wielkość i godność – podkreśla ACI Prensa. – Przyjmując to, kim jesteśmy, Bóg chciał przeżyć każdy etap naszego ziemskiego życia, od poczęcia aż do śmierci. Nie inkarnował się w trzecim, albo szóstym miesiącu ciąży. (…) Bóg poucza nas jasno: człowiek jest osobą od poczęcia. A Wcielenie nastąpiło właśnie w chwili, w której Maryja poczęła z Ducha Świętego: jest to najważniejszy powód, dla którego Kościół broni każdego człowieka od pierwszej chwili jego istnienia”.

Z tego samego powodu 25 marca (kiedy zwykle przypada uroczystość; w tym roku została przesunięta) Kościół obchodzi Dzień Świętości Życia.

O znaczeniu tego, że Chrystus przyjął ludzką naturę dosłownie od początku pisze też bł. Katarzyna Emmerich:

„Pokazano mi też, dlaczego Zbawiciel przez 9 miesięcy w łonie matki chciał pozostawać i jako dziecię się narodzić, a nie w postaci doskonałej, jak Adam wystąpić, ani też przyjąć rajskiej piękności Adama. Wcielony Syn Boży chciał na nowo uświęcić poczęcie i narodzenie, przez upadek grzechowy tak bardzo skażone. Maryja stała się Jego matką. Nie przyszedł pierwej, ponieważ Maryja była pierwszą i jedyną niewiastą niepokalanie poczętą”.

Źródła: sanctus.pl; Mieczysław C. Paczkowski OFM „X͞E MAPIA. Graffito z Groty Zwiastowania w kontekście historyczno-teologicznym”, VOX PATRUM 80 (2021); gosc.pl, Anna Katarzyna Emmerich, „Żywot Jezusa Chrystusa”, za: https://www.kosciolgarnizonowy.pl/Katarzyna%20Emmerich%20-ZYWOT%20JEZUSA.pdf

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama