Brazylia: zebranie przedstawicieli Kościoła Amazonii

W Brazylii trwa drugie spotkanie Kościoła obejmującego terytorium tzw. Amazonii Ustawowej, czyli 59 proc. terytorium tego kraju.

W dniach 14-16 listopada w Brazylii odbywa się drugie spotkanie Kościoła obejmującego terytorium tzw. Amazonii Ustawowej (Amazonia Legal), czyli 59 proc. terytorium tego kraju (osiem stanów: Acre, Amapá, Amazonas, Mato Grosso, Pará, Rondônia, Roraima, Tocantins oraz część stanu Maranhão). W sumie to obszar 5 mln km2, gdzie mieszka 56 proc. brazylijskich Indian.

W zebraniu biorą udział biskupi, księża, zakonnicy i liderzy zaangażowani w różnorodnych dziedzinach pracy Kościoła w brazylijskiej Amazonii. Głównym celem obrad jest dyskusja nad rzeczywistością polityczną, społeczną, ekonomiczną, kulturową i religijną tego regionu. Uczestnicy spojrzą także na wkład Kościoła katolickiego w promocję i obronę ludzkiego życia, jak i różnorodności ekosystemów.

Przewodniczący komisji episkopatu ds. Amazonii kard. Claudio Hummes uważa, że zebranie to przyczyni się do jeszcze większej jedności. „Takie spotkania zawsze mają na celu wzmocnienie jedności z poszanowaniem różnorodności regionu; co jest oczywiste”. Pierwsze z nich odbyło się w 2013 r. w Manaus, stolicy stanu Amazonas, a jego zasadniczym owocem było wypracowanie listu-zobowiązania.

Podczas spotkania przedstawicieli Kościoła Amazonii, które odbywa się w Belém, stolicy stanu Pará, dużo uwagi poświęca się praktyce duszpasterskiej w tej części kraju. Ponadto dyskutuje się w oparciu o dokumenty i sugestie Papieża Franciszka nad nowymi projektami pastoralnymi.

Przewodniczący brazylijskiego komitetu Kościelnej Sieci Pan-Amazonii (Repam) bp Erwin Krautler wyjaśnia, że w tym regionie trzeba jeszcze włożyć wiele pracy. Dokument, jaki został wypracowany podczas pierwszego spotkania, wskazał pewne kierunki zaangażowania dla diecezji i prałatur celem zaszczepiania i wzmacniania Kościoła w Amazonii. Obecnie jest ważne, aby Kościoły lokalne uświadomiły sobie, że wszyscy mają iść w tym samym kierunku i podjąć konkretne zobowiązania wobec Amazonii – zaznacza bp Krautler.

Przez dwa dalsze dni (17 i 18 listopada) obradować będą tzw. Kościoły siostrzane. Jest już wieloletnią praktyką, że diecezje z południowej i centralnej Brazylii, mające lepsze warunki personalne i finansowe, wspierają diecezje i prałatury w północnej części kraju. Przewodniczący episkopatu abp Sergio da Rocha podkreśla doniosłość tej współpracy między diecezją pomagającą a tą, która otrzymuje pomoc. „Ufam, że to spotkanie z pewnością ożywi jeszcze bardziej ducha wspólnoty i współodpowiedzialności Kościoła w Brazylii względem Kościoła obecnego w Amazonii” – podkreślił abp Sergio da Rocha, który już za kilka dni zostanie kardynałem.

Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama