Muzea Watykańskie restaurują dzieła zniszczone w trzęsieniu ziemi

Muzea Watykańskie odpowiedziały na tragedię serii trzęsień ziemi, które od sierpnia nawiedziły środkowe Włochy, podejmując się za darmo odnowienia zniszczonych dzieł sztuki pochodzących z kościołów i innych placówek tego regionu.

Z inicjatywy Muzeów Watykańskich odnowionych zostanie 8 przedmiotów, wśród nich zwieńczony krzyżem szczyt wieży bazyliki św. Benedykta w Nursji. Zostaną one potem umieszczone na specjalnej wystawie na zamku w Spoleto. Następnie wszystkie zabytki, jak podkreślił ordynariusz tamtejszej diecezji, abp Renato Boccardo, „wrócą do świątyń, do których należały, gdy tylko te ostatnie odbuduje się lub odnowi i zabezpieczy. Nikt nie chce, żeby owe skarby wiary i sztuki pozostawały zamknięte w jakimś depozycie” – dodał hierarcha.

„Cieszy fakt, że zarówno wysyłając przed Bożym Narodzeniem strażaków, jak poprzez tę współpracę Muzeów Watykańskich Papież dał ostatnio tutejszej ludności znaki swojego wsparcia.

Z jednej strony koniecznym jest teraz zająć się natychmiast domami, aby wrócić do możliwie normalnego życia, a myślę tu o mieszkaniach, ale w sumie też o miejscach pracy, budynkach publicznych czy kościelnych. W tej chwili w całym rejonie nie ma ani jednej funkcjonującej świątyni. Oczywiście pracujemy nad tym wszystkim. A z drugiej strony również uwaga zwrócona na owe dzieła, które świadczą o historii tutejszej ludności, będącej niewątpliwie, jak mówiłem już wcześniej, historią wiary, pokazuje nam, że Papież pragnie całościowego dobra człowieka” – wskazał abp Boccardo.

Dodatkowo Muzea Watykańskie podejmą się odrestaurowania jeszcze innego, dziewiątego dzieła: połamanego na kawałki malowanego krzyża Nicoli d’Ulisse z opactwa św. Eutycjusza w Preci, który znajduje się obecnie w Sienie.

tm/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama