Arcybiskup stolicy Urugwaju o tamtejszym szkolnictwie

W Urugwaju zarówno szkoły państwowe, jak i prywatne zabiegają o to, by edukacja docierała do wszystkich sektorów społeczeństwa, również do tych najmniej uprzywilejowanych. - mówił kard. Sturla.

Arcybiskup Montevideo wypowiedział się na temat szkolnictwa w Urugwaju, w programie radiowym jednej z tamtejszych rozgłośni (Radio Oriental), zatytułowanym „Wkład Kościoła katolickiego”.

Kard. Daniel Sturla zauważył, że nie można mówić o rzekomej konkurencji między tzw. edukacją publiczną, a tzw. edukacją prywatną, o której pisano niedawno w jednym z urugwajskich tygodników (Brecha). Całe bowiem szkolnictwo finansowane jest z podatków, które płacą wszyscy obywatele. Zgodnie z Konstytucją Uragwaju rodzice mają prawo wyboru szkoły dla swych dzieci – przypomniał metropolita stołecznego Montevideo. Należy to zapewnić również rodzicom przeżywającym trudności ekonomiczne. 

Hierarcha wskazał ponadto, że według Kościoła oświata ma służyć pełnej formacji człowieka, a to samo jest jej celem także w urugwajskim prawodawstwie. Kard. Sturla podkreślił wreszcie, iż Kościół zajmuje się edukacją nie tylko poprzez szkoły wszelkiego stopnia, od podstawówek aż do uniwersytetów, ale prowadzi również wiele innych dzieł, przez które wychowuje dzieci i młodzież w sposób nieformalny.

ak/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama