Brazylia: biskupi wizytują imigrantów

Episkopat Brazylii szuka rozwiązania dla nowego kryzysu migracyjnego, związanego ze stałym napływem Wenezuelczyków. W tych dniach delegacja biskupów odwiedziła przygraniczny stan Roraima.

Szacuje się, że region przyjął około 50 tys. uchodźców. Biskupi stają przed zadaniem zapewnienia pomocy humanitarnej.

Największym wyzwaniem dla diecezji w Roraima jest zapewnienie wyżywienia rodzinom emigrantów poszukującym pomocy w Kościele. Pomoc ta jest praktycznie uzależniona od darowizn. Codzienne zapotrzebowanie przekracza możliwości parafii, diecezji, a także stanu Roraima.

„Wiemy, że rzeczywistość jest bardzo delikatna, pojawiająca się sytuacja humanitarna wymaga dużej potrzeby, aby przyjąć emigrantów. To nasz obowiązek, aby  wyciągnąć rękę i ich przyjąć, czyniąc tak jak nas uczy Ewangelia”  - podkreśla biskup Mário Antônio da Silva, ordynariusz diecezji Roraima.

Emigranci znajdują schronienie w trzech halach sportowych, jakie są na terenie dwóch miast Boa Vista i Pacaraima. W wynajętych małych domach zamieszkuje 15-20 osób, które się wymieniają na czas odpoczynku. Przybywający codziennie emigranci zatrzymują się na ulicach, placach miejskich, które stały się ich miejscem zamieszkania. Na społeczeństwie, jak też na wspólnotach Kościoła spoczywa obowiązek zapewnienia wyżywienia tym emigrantom.

Przedstawiciele episkopatu przebywający w stanie Roraima przygotują odpowiedni dokument analityczny i propozycje wskazujące działania Kościoła w tym kraju na rzecz przybyszów z Wenezueli.

Z. Malczewski TChr/Brazylia/rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama