Hiszpania: pierwsze procesje pokutne

W Hiszpanii i Ameryce Lacińskiej, w ostatni piątek przed Niedzielą Palmową, na ulicę wyszły pierwsze procesje pokutne. Dzień ten znany jest jako “Viernes de Dolores”, czyli Piątek Matki Bożej Bolesnej.

“Viernes de Dolores” ma charakter maryjny i jest głęboko zakorzeniony w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Przypomina o cierpieniach Maryi na widok męki Jej Syna Jezusa Chrystusa. Choć reforma liturgiczna zniosła to święto, pozostało ono jednak w pobożności ludowej. Jan Paweł II w trzecim wydaniu Mszału Rzymskiego (2000 r.) wprowadził specjalne wspomnienie boleści Matki Bożej obchodzone właśnie dzisiaj.

W Hiszpanii na ulice miast wyszły w piątek pierwsze procesje. Szczególnie uroczysty charakter mają w Cartagena k. Murcji, gdzie przypada święto Matki Bożej Caridad, patronki miasta. Maryjna procesja wyrusza o czwartej na ranem z katedry. Chronologicznie jest to pierwsza procesja pokutna w Hiszpanii. Z kolei w Avili na tle średniowiecznych murów odbywa się słynna Via Matris. Od ponad 200 lat rząd ogłasza dzisiaj nazwiska osób, które zostały ułaskawione na prośbę bractw z różnych regionów kraju. Wezmą one udział w procesjach pokutnych podczas Wielkiego Tygodnia.

Także Ameryka Łacińska przeżywa swój Viernes de Dolores. W Panamie w miejscowości Natá de los Caballeros na ulice wychodzi procesja z obrazem Matki Bożej Bolesnej, który pochodzi z XVI w. Wiekowe tradycje posiada procesja w Jiménez, w stanie Chihuahua w Meksyku. Rozpoczyna ją poranne pozdrowienie Maryi tzw. “mañanitas”, a potem tysiące osób wyrusza pieszo lub konno w 7 km trasę do kaplicy Matki Bożej. W peruwiańskiej Limie przypada dzisiaj święto Matki Bożej Samotnej. Do jej sanktuarium przybywają rzesze pielgrzymów. Latynoskie procesje są tłumne, kolorowe i pełne miłości do Matki Bożej Bolesnej.

ks. M. Raczkiewicz, Madryt

« 1 »

reklama

reklama

reklama