„Obrona życia jest pierwszym celem”. Papieska akademia pisze do władz Francji

W erze powszechnych praw człowieka nie może istnieć „prawo” do odbierania ludzkiego życia – pisze Papieska Akademia Życia, wspierając episkopat Francji. Władze tego kraju zdecydowały o wpisaniu „prawa” do aborcji do konstytucji.

Papieska Akademia Życia popiera w nocie stanowisko Konferencji Episkopatu Francji w sprawie wniosku, który ma być dziś poddany pod głosowanie w Kongresie. Proponuje się włączenie do francuskiej konstytucji gwarancji wolności kobiet do korzystania z aborcji. Propozycja została przyjęta przez Senat w pierwszym czytaniu i bez poprawek: 267 głosów za, 50 przeciw. Aby została ostatecznie zatwierdzona, będzie musiała zostać przegłosowana przez trzy piąte Zgromadzenia i Senatu, które spotkają się na sesji plenarnej w Kongresie w poniedziałek 4 marca.

Ochrona życia, pierwszy cel ludzkości

29 lutego w oświadczeniu biskupi powtórzyli, że „aborcja, która od samego początku pozostaje zamachem na życie, nie może być postrzegana wyłącznie z perspektywy praw kobiet”, ubolewając, że „rozpoczęta debata nie wspomniała o środkach wsparcia dla tych, którzy chcieliby zachować swoje dziecko”. Papieska Akademia Życia, kierowana przez abp. Vincenzo Paglię, której zadaniem jest „studiowanie, informowanie i szkolenie w zakresie głównych problemów biomedycyny i praw, związanych z promocją i obroną życia”, popiera episkopat Francji. W swoim oświadczeniu „apeluje do wszystkich rządów i wszystkich tradycji religijnych”, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, „aby na tym etapie historii ochrona życia stała się bezwzględnym pierwszeństwem, z konkretnymi krokami na rzecz pokoju i sprawiedliwości społecznej, ze skutecznymi środkami na rzecz powszechnego dostępu do środków, edukacji, zdrowia”. „Szczególne sytuacje życiowe oraz trudne i dramatyczne konteksty naszych czasów muszą być rozwiązywane za pomocą środków cywilizacji prawnej, która ma na celu przede wszystkim ochronę najsłabszych i najbardziej bezbronnych”, argumentuje Akademia, dodając, że „ochrona życia ludzkiego jest pierwszym celem ludzkości i może rozwijać się tylko w świecie wolnym od konfliktów i zranień, z nauką, technologią i przemysłem służącymi osobie ludzkiej i braterstwu”.

Żadnej ideologii, ale rzeczywistość, która obejmuje wszystkich

W nocie Papieska Akademia Życia wskazuje następnie, że dla Kościoła katolickiego „obrona życia nie jest ideologią”, jak podkreślił Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w dniu 25 marca 2020 r., ale „rzeczywistością ludzką, która jest udziałem wszystkich chrześcijan, właśnie dlatego, że są chrześcijanami i dlatego, że są ludźmi” oraz że „jest to sprawa działania na poziomie kulturowym i edukacyjnym, aby przekazać przyszłym pokoleniom postawę solidarności, troski, otwartości”. „Kultura życia nie jest wyłącznym dziedzictwem chrześcijan, ale należy do wszystkich, którzy pracując nad budowaniem braterskich relacji, uznają wartość każdej osoby, nawet kruchej i cierpiącej”.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama