Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Barykadowanie się w zranieniach

Jean Vanier

"Tak" dla rozwoju

Autor/źródło: photogenica.pl

Gloria, o której już wcześniej wspominaliśmy i która cierpi na niepełnosprawność lekką, ma dziś czterdzieści lat. Zanim trafiła do naszej wspólnoty, była prostytutką. Kiedy przybyła do nas, wykazywała poważne zaburzenia emocjonalne. Powoli zaczęła się przywiązywać do asystentów w swojej wspólnocie, odnajdując szczęście i względny spokój. Jednak nadal pociągało ją dawne życie. Pewnego razu osoba odpowiedzialna za jej wspólnotę powiedziała mi: „Teraz Gloria musi wybrać pomiędzy zakorzenieniem się u nas a powrotem do swojego poprzedniego życia. My nie możemy dokonać za nią tego wyboru”.

Nie można na siłę rozbijać wewnętrznych barier, jakimi otoczyła się dana osoba. Oczywiście miłość, dobroć i wytrwałość dorosłych, którzy dają oparcie i poczucie bezpieczeństwa są nieodzowne, jednak najważniejsza jest zgoda osoby, nawet jeśli jest to osoba bardzo głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Dotykamy tu kwestii wolnej woli. Niektóre osoby przywiązują się do własnych blokad i więzień wewnętrznych, ponieważ wolą to niż lęk przed nieznanym. Łatwiej jest im pozostawać w stanie smutku, depresji i niewoli, niż podjąć ryzyko i ruszyć w nieznane, czyli wkroczyć na drogę ku wolności. Niektóre przyjemności działają jak narkotyk: na chwilę dają poczucie żywotności, odprężenia, odsuwają niepokój. Wyzwolenie się z tych zwodniczych przyjemności, które nie prowadzą do życia, lecz do śmierci, jest niezwykle trudne.

Życie u boku osób, które zostały głęboko zranione, które zabarykadowały się „za zamkniętymi drzwiami”, jest prawdziwym wyzwaniem! Nie wolno opuszczać rąk, trzeba nieustannie walczyć z tymi blokadami, które więżą osobę, wykazując się niezwykłą cierpliwością, nie ustając w dialogu i trwając na gorącej modlitwie. Wymaga to więcej prawdy, wytrwałości, kompetencji i zaangażowania ze strony specjalistów! Tej walki nie sposób prowadzić w pojedynkę. Tu potrzeba pracy zespołowej, solidarnego współdziałania grupy zjednoczonej wokół tego jednego celu, jakim jest pomoc osobie w tym, by zdecydowała się wybrać życie.

opr. aw/aw

 

 

Jean Vanier
Mężczyzną i kobietą
stworzył ich


Wydawnictwo Święty Wojciech 2010
wybrane fragmenty:

 

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wychowanie opieka seksualność wolna wola popęd płciowość niepełnosprawni intelektualnie ograniczeni umysłowo opóźnienie umysłowo postawy seksualne rozwój uzdrowienie serca
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W