Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Aby móc się otworzyć osoba zraniona potrzebuje pośrednika

Jean Vanier

Rola pośrednika

Rola pośrednika - foto
Autor/źródło: Pixabay, freestocks-photos

Aby móc się otworzyć na innych i na świat, osoba zraniona potrzebuje pośrednika. Kiedy już nawiąże z nim rzeczywistą więź, zaczynają się rozpadać jej mury wewnętrzne, a ona sama może się wydostać z więzienia smutku i trwogi, w którym sama siebie zamknęła. Odzyskując pewność siebie, nie musi już toczyć bitew z ludźmi i otaczającym światem, bowiem z wolna odzyskuje do nich zaufanie. Powoli rozwija swoją umiejętność słuchania, wyjścia naprzeciw drugiego człowieka, zachwytu jego osobą. Z ufnością otwiera się na ludzi i świat. Pośrednik jest dla niej skałą, która podtrzymuje i utwierdza; źródłem, do którego może powrócić, czerpiąc z niego siły i zachętę do dalszych działań. Niestety wiele osób nigdy nie znajdzie nikogo, komu mogłyby zaufać.

Pośrednik odgrywa główną rolę w kształtowaniu osobowości osoby niepełnosprawnej intelektualnie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zastępuje rodziców, którzy normalnie mogliby być pierwszymi pośrednikami, chroniącymi i podtrzymującymi dziecko, a także rozbudzającymi jego serce i ducha. Pośrednik zbliża się do dziecka powoli, bardzo łagodnie, starając się zdobyć jego zaufanie. Dziecko musi poczuć, że jest kochane i akceptowane przez kogoś, kto pragnie nawiązać z nim relację, kto nie chce nim manipulować, tłamsić go i narzucać mu swojej woli, lecz przeciwnie — pragnie jego wolności i rozwoju. Pośrednik jest osobą, która — zanim wprowadzi w życie najlepsze nawet metody — musi przede wszystkim odkryć piękno zranionej osoby, ukryte za murem strachu, depresji i zachowań agresywnych. Miłość nie polega bowiem na tym, że natychmiast chcemy „coś dla kogoś zrobić”, ale na uzmysłowieniu drugiej osobie jej rzeczywistej wartości, poprzez okazanie jej uwagi, otoczenie jej czułością, miłością i dobrem, a także dostarczenie dowodów rzeczywistego zainteresowania i zaangażowania. Wyzwaniem, jakie postawiliśmy sobie w Arce, jest odnalezienie i wykształcenie takich właśnie pośredników, zdolnych do pracy zespołowej i do przyjęcia na siebie roli pierwszych wychowawców dziecka, która to rola normalnie powinna być misją rodziców. Jest to o tyle istotne, że pracując z osobami głęboko zranionymi, trzeba umieć działać zespołowo, korzystając jednocześnie z pomocy i wsparcia profesjonalistów.

opr. aw/aw

 

 

Jean Vanier
Mężczyzną i kobietą
stworzył ich


Wydawnictwo Święty Wojciech 2010
wybrane fragmenty:

 

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wychowanie opieka seksualność popęd płciowość niepełnosprawni intelektualnie ograniczeni umysłowo opóźnienie umysłowo postawy seksualne pośrednik uzdrowienie serca
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W