Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Rozważanie na niedzielę

Andrzej Cichoń

Duch - Adwokat

Duch - Adwokat - foto
Autor/źródło: Andrzej Cichoń

W dzisiejszej Ewangelii czytamy takie słowa Pana Jezusa:

Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie.

Pewnie mądrzejsi ode mnie potrafią wyjaśnić, co oznacza „Paraklet”. Ja znalazłem (na Wikipedii) takie tłumaczenie: Paraklet (gr. παρακλητος) – termin techniczny, stosowany w sądownictwie wobec osoby wspomagającej, wezwanej do pomocy prawnej oskarżonego w procesie, obrońca, adwokat.

Byliście kiedyś w sądzie? Dla kogoś, kto nie ma z procesowaniem na co dzień do czynienia, zeznawanie przed sądem może być nie lada wyzwaniem. Kilka razy składałem wyjaśnienia i odpowiadałem na pytania w charakterze świadka. Z pewnością, choć nic mi nie groziło (byłem jednak pouczony o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań), poziom stresu, gdy stoi się przed i pomiędzy osobami w togach, jest wysoki. A co dopiero, gdyby człowiek miał tam występować w charakterze oskarżonego. Nie znam się na prawie. Po niedługim czasie nie pamiętam już dokładnie, co, kto mówił, jak się zachowywał, jakie było następstwo zdarzeń. Można mieć najlepszą wolę i nie potrafić precyzyjnie odtworzyć prawdy.

Podobnie bywa w naszym życiu wiary. Może dla kogoś wiara jest prosta. Dla mnie nie jest. Niemal jak przed sądem, mogę się pogubić. Nie potrafię poukładać w sobie faktów. Czasem ulegam zwątpieniu. Z pewnością potrzebuję pomocy fachowców, którzy mnie przez życie wiary prowadzą. Jest ich wielu: to byli moi rodzice, katecheci, spowiednicy, przewodnicy duchowi. A ponad wszystko nie muszę się o moją wiarę lękać, bo mam przecież doskonałego Adwokata, mam najlepszego z możliwych Obrońcę. Jezus posłał również do mnie od Ojca Parakletę – Ducha Świętego – Ducha Prawdy. Jego proszę o pomoc, choćby słowami dzisiejszej, jakże pięknej sekwencji:

Obmyj, co nieświęte,
Oschłym wlej zachętę,
Ulecz serca ranę.

Nagnij, co jest harde,
Rozgrzej serca twarde,
Prowadź zabłąkane.

Duchu Święty, mój Obrońco prowadź mnie na ścieżkach wiary do Prawdy i ostatecznie w Bogu:

Daj szczęście bez miary.

Amen. Alleluja!

Andrzej Cichoń

Rozważanie napisane na niedzielę 20. 05. 2018 r. (Uroczystość Zesłania Ducha Świętego)


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: PRAWDA wiara Duch Święty adwokat Paraklet Zesłanie Ducha Świętego obrońca Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W