Święta czasem scalającym rodzinę

Małżeństwo i Rodzina. Myśli na niedzielę - fragmenty

Święta czasem scalającym rodzinę

bp Jan Szkodoń

Małżeństwo i Rodzina

myśli na niedzielę

ISBN: 978-83-61533-73-3
wyd.: Wydawnictwo PETRUS 2010

Wybrane fragmenty
Wstęp
Adwent przeżywany w rodzinie
W oczekiwaniu na Święta
Boże Narodzenie w rodzinie
Święta czasem scalającym rodzinę
Posypanie głowy popiołem symbolem pragnienia pokuty
Wielki Tydzień. Dlaczego „Wielki”?
Kto szuka Boga bez krzyża, znajdzie krzyż bez Bog
Nie możecie służyć Bogu i mamonie
Perła naszego życia

Święta czasem scalającym rodzinę

Czas Bożego Narodzenia jest wielką łaską dla rodziny. Jeśli rodzina przeżywa święta rozmodlona, w zgodzie i miłości, zostaje umocniona i odnowiona.

Święta Bożego Narodzenia nie tylko są wspomnieniem przyjścia na świat Syna Bożego, ale także uobecnieniem tajemnicy Emmanuela, "Boga z nami". Już samo dzielenie się opłatkiem, życzenia, śpiewanie kolęd, łagodzi napięcia i umacnia to, co najpiękniejsze i najlepsze.

Łaską dla rodziny jest Objawienie Pańskie, zwane świętem Trzech Króli. To święto przypomina nam, że Syn Boży stał się człowiekiem dla zbawienia wszystkich ludzi i Ewangelia jest przeznaczona dla wszystkich narodów.

Pokłon Mędrców, opisany w Ewangelii (M 2,1-12), jest światłem i drogowskazem dla każdego małżeństwa i każdej rodziny. To wydarzenie nade wszystko jest wezwaniem, aby rodzina była wspólnotą apostolską zarówno dla swoich członków, jak i dla innych rodzin.

Każdy człowiek, każda rodzina, ma od Boga daną "gwiazdę", jakiś zewnętrzny znak, wewnętrzne natchnienie prowadzące do Pana Jezusa. Potrzebny jest duchowy wysiłek i wzajemna pomoc w rodzinie, by w każdym wydarzeniu, nawet małym, odkryć drogę wiodącą do Betlejem.

Ale wciąż obecny jest Herod, podstępny, pełen pychy i kłamstwa. Działa w życiu rodziny, próbując zabić Pana Jezusa w sercu i w życiu rodziny. Na każdym etapie małżeństwa i życia rodzinnego potrzebne jest czuwanie, rozeznawanie przewrotnego działania szatana i nieustanne zwyciężanie zła dobrem. "Herodem" jest każde kłamstwo, każda nieszczerość w rodzinie, jest pycha oraz egoizm, brak gotowości do pojednania i przebaczenia.

Mędrcy złożyli przed Dzieciątkiem dary: złoto, kadzidło i mirrę. Te dary są symboliczne: kadzidło - jako Bogu, złoto - Królowi, mirrę - Człowiekowi, który będzie cierpiał. Można też rodzinę przedstawić jako wspólnotę, w której trwa wymiana darów: złota, kadzidła i mirry. W małżeństwie i rodzinie potrzeba obdarowywać się: złotem miłości, dobrego słowa i uśmiechu, kadzidłem wdzięczności, szacunku, uznania, mirrą - a więc współczuciem, pomocą w chorobie i cierpieniu.

"Inną drogą udali się do ojczyzny" (w.12). W życiu małżeńskim i rodzinnym wciąż trzeba szukać - innych, nowych dróg, aby wracać do pierwszej miłości, do świeżych uczuć, do łaski sakramentu.

dalej >>

 

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama