Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


bp Jan Szkodoń

Małżeństwo i Rodzina

myśli na niedzielę

ISBN: 978-83-61533-73-3
wyd.: Wydawnictwo PETRUS 2010

Wybrane fragmenty
Wstęp
Adwent przeżywany w rodzinie
W oczekiwaniu na Święta
Boże Narodzenie w rodzinie
Święta czasem scalającym rodzinę
Posypanie głowy popiołem symbolem pragnienia pokuty
Wielki Tydzień. Dlaczego „Wielki”?
Kto szuka Boga bez krzyża, znajdzie krzyż bez Bog
Nie możecie służyć Bogu i mamonie
Perła naszego życia

Boże Narodzenie w rodzinie

Święta Bożego Narodzenia są wielką szansą dla rodziny. Ale są szansą pod pewnymi warunkami. Łaska tych Świąt odnowi rodzinę, jeśli wszyscy jej członkowie dobrze się przygotują na przyjście Zbawiciela.

Co zagraża dziś rodzinie przed Świętami? Skupienie się nad tym, co nieistotne: zakupy, sprzątanie, posiłki, goście, prezenty. A więc cała "szopka", ale bez Pana Jezusa. Wszystko odwrócone "do góry nogami". Nie ma przygotowanego Betlejem, nie ma gotowej stajenki i żłóbka - nie ma łaski Świąt i nie ma odnowy rodziny. Sama choinka, opłatek, słuchanie kolęd - nie wystarczy. Może to być chwilowe wzruszenie.

Co trzeba uczynić? Niekiedy wystarczy postawa jednej osoby w rodzinie.

W Adwencie i w czasie Świąt Bożego Narodzenia wraca w czytaniach biblijnych słowo "Emmanuel" to znaczy "Bóg z nami". Po to Adwent, po to przygotowania do Świąt i same Święta, aby z wiarą przeżyć bliskość, obecność Boga, który w Synu Swoim przychodzi na świat. "Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas" (J 1,14). Otwieramy się na obecność Boga przez spowiedź adwentową, może - rekolekcje, przez przyjęcie - szczególnie w czasie Świąt - Komunii świętej.

Rodzina winna uczynić wszystko, aby w czasie Świąt słowo "Emmanuel" nie było puste. A będzie tak, jeśli łamanie się opłatkiem będzie obłudne, nieszczere, jeśli nie wyciągniemy ręki do tych, którzy - jak sądzimy - powinni nas "pierwsi przeprosić".

Przewodniczką w przygotowaniu adwentowym i w czasie Świąt jest Maryja. Św. Józef usłyszał: "Nie bój się wziąć do siebie Maryi" (por. Mt 1,20). Św. Jan z Kalwarii wziął Maryję do siebie. Żona, matka w rodzinie, jeśli weźmie Maryję "do siebie", do swego serca i swej rodziny, pomoże rodzinie w przyjęciu Pana Jezusa, a tym samym - pomoże rodzinie w duchowej odnowie. Święta są wielką szansą, aby każdy czuł się u siebie, akceptowany i kochany. Jest to szansa, aby odnowić duchowy dom, do którego każdy tęskni. Maryja jest wzorem i pomocą w tej odnowie. Ale Matka Boża przypomina, co jest konieczne: grzech trzeba odrzucić, prosić Boga o przebaczenie, pojednać się z bliźnimi, upokorzyć się - klękając przed Nowonarodzonym. Św. Paweł wzywa do "posłuszeństwa wierze". Będąc posłuszni słowu Bożemu, lepiej rozumiemy, że jesteśmy "powołani przez Jezusa Chrystusa" (Rz 1,6).

dalej >>

 

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duszpasterstwo Boże Narodzenie rodzina małżeństwo dzieci żona mąż rozważania małżonkowie medytacje żony mężowie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W