Małżeństwo i Rodzina. Myśli na niedzielę - fragmenty
bp Jan Szkodoń Małżeństwo i Rodzina myśli na niedzielę |
Posypanie głów popiołem na początku Wielkiego Postu jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia. Popiół uświadamia nam, że wszystko, co materialne i doczesne przemija. Bóg jest wieczny. Nas, ludzi, obdarował nieśmiertelną duszą i obiecał wieczną szczęśliwość w niebie.
W kolejną niedzielę rozważamy niszczące działanie grzechów głównych i moc cnót, które się przeciwstawiają wadom i budują miłość w rodzinie.
Diabeł wziął Jezusa „na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon. Na to odrzekł mu Jezus: Idź precz szatanie!” (Mt 4,9).
Czym jest chciwość? Obowiązkiem rodziców jest zapewnić dzieciom utrzymanie, wykształcenie, odpoczynek. To wszystko kosztuje. Wielu młodych odkłada decyzję o założeniu rodziny z przyczyn materialnych. Są małżeństwa, które nie chcą mieć dziecka przez szereg lat, dopóki — jak twierdzą — nie zapewnią mu odpowiednich warunków. Gdzie jest odpowiedzialność, miłość, a gdzie jest już niszcząca człowieka, rodzinę, chciwość? Człowiek, skażony przez grzech pierworodny pragnie posiadać coraz więcej. W wielu rodzinach „dla dobra dziecka” rodzice pracują ponad siły, wyjeżdżają za granicę, a jednocześnie nie mają czasu dla dziecka. Wciąż nowymi prezentami chcą zastąpić swoją nieobecność i braki rodzicielskiej miłości.
Wiele konfliktów w małżeństwie i rodzinie ma swe źródło w chciwości. Żony niekiedy wypominają mężom, że „za mało zarabiają” w porównaniu z innymi mężczyznami. Nierzadkie są przypadki, kiedy pieniądz podzielił rodzinę na wiele lat: podział domu, spadek, podział dochodów.
Pan Jezus nas uczy: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 3,3); „Gromadźcie sobie skarby w niebie gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną” (Mt 6,20).
opr. aw/aw