Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


bp Jan Szkodoń

Małżeństwo i Rodzina

myśli na niedzielę

ISBN: 978-83-61533-73-3
wyd.: Wydawnictwo PETRUS 2010

Wybrane fragmenty
Wstęp
Adwent przeżywany w rodzinie
W oczekiwaniu na Święta
Boże Narodzenie w rodzinie
Święta czasem scalającym rodzinę
Posypanie głowy popiołem symbolem pragnienia pokuty
Wielki Tydzień. Dlaczego „Wielki”?
Kto szuka Boga bez krzyża, znajdzie krzyż bez Bog
Nie możecie służyć Bogu i mamonie
Perła naszego życia

Wielki Tydzień. Dlaczego „Wielki”?

W święte dni Triduum Paschalnego wspominamy Ostatnią Wieczerzę, Mękę i Śmierć Pana Jezusa i Jego chwalebne Zmartwychwstanie. Liturgia jest nie tylko wspomnieniem zbawczych wydarzeń. Jest ich uobecnieniem. Kto w te święte dni otwiera się na Bożą miłość, zostaje ubogacony zbawczą mocą Krzyża i mocą Zmartwychwstania.

Liturgia Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, jeśli jest przeżywana świadomie, pobożnie i czynnie, odnawia nas wewnętrznie. Dla małżeństwa i rodziny te dni są wielkim darem i wielką szansą pogłębienia zgody i jedności. Nie wszyscy zapewne mogą uczestniczyć we wszystkich celebracjach liturgicznych, w adoracji, rezurekcji, ale wszyscy mogą łączyć się z Chrystusem cierpiącym, zajmując się codziennymi obowiązkami.

Dla małżonków i rodziny wielkim przeżyciem jest uczestnictwo w wielkoczwartkowej Eucharystii. Pan Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament, ustanowił Kapłaństwo służebne, umywał apostołom nogi. Jest to okazja do uświadomienia sobie roli Eucharystii w życiu rodziny, to dzień modlitwy za kapłanów i o nowe powołania. Nie ma zgodnego małżeństwa i świętej rodziny bez gotowości umywania nóg sobie nawzajem.

Wielki Piątek - post ścisły, adoracja krzyża, Komunia święta bez Mszy świętej. W tym dniu małżonkowie, rodzina może odnowić swoją miłość u stóp Chrystusa ukrzyżowanego.

Niektórzy wierni, nawet co roku, poświęcają wiele godzin na modlitwę, pielgrzymując po kalwaryjskich dróżkach. Inni czuwają przez wiele godzin, adorując przy Grobie Pańskim Najświętszy Sakrament.

Wigilia Paschalna - można wskazać na głęboką, wieloraką wymowę świecy paschalnej. Kto jest światłem dla małżonków, jakie światło przyjmują młodzi myśląc o swoim powołaniu? Chrystus jest światłością i Jego uczniowie są dla świata, dla innych ludzi światłością.

Przeżywamy na nowo swój chrzest. W rodzinie każdy przeżywa odnowienie przyrzeczeń swego chrztu, ale także - każdy uświadamia sobie jedność w tajemnicy chrztu - z mężem, żoną, dziećmi, całym Kościołem.

Zmartwychwstanie - zwycięstwo śmierci, piekła i szatana. "Jeśliście razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze ... Gdy się ukaże Chrystus, nasze życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale" (Kol 3,1-4).

dalej >>

 

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duszpasterstwo Wielki Post rodzina małżeństwo dzieci żona Wielki Tydzień mąż rozważania małżonkowie medytacje żony mężowie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W